Október 29. – A Pikkelysömör Világnapja

A pikkelysömör (vagy más néven psoriasis – a psora görög szóból ered, jelentése pikkely) világszerte elterjedt, igen gyakori krónikus betegség, mely férfiakon és nőkőn egyaránt előfordul. Magyarországon megközelítőleg 200 000 pszoriázisos beteg él. Megjelenhet már kisgyermekkorban, leggyakrabban 20-30 éves kor között fedezik fel, de előfordul, hogy 40-50 éves életkorban körül jelentkezik először.

A betegséget a bőr szarutermelő sejtjeinek túlzott aktivitása okozza. Jelei elsősorban a térden, könyökön, karokon, hajas fejbőrön, tenyéren, talpon jelennek meg, de előfordulhat a körmök érintettsége is.

  • piros foltok a bőrön viaszfehér pikkelyekkel borítva
  • sötétvörös, hámló, bőrfelszínből kissé kiemelkedő „göbcse” (papula). Ezek 1-2 cm-es nagyságúak, ugyanakkor gyakori, hogy ún. plakká folynak össze. Felszínüket lemezes hámlás borítja, ami könnyen lekaparható, ugyanakkor pontszerű, apró vérzés található a helyén.
  • száraz, repedezett, vérzésre hajlamos bőr
  • a foltok általában nem viszketnek, nincs fájdalomérzet
  • előfordulhat ízületi megbetegedés is kísérőjelenségként
  • megvastagodott, barázdált felületű köröm

A pikkelysömör oka ma még nem teljesen ismert, de annyi bizonyos, hogy kialakulásához több tényező is hozzájárulhat. Többek között családi hajlam, a cukorbetegség, gyulladásos gócok, májbetegség és belső szervi daganatok.  Az egypetéjű ikerpároknál, ha az egyik testvérpárnál megjelenik a betegség, 90%-os valószínűséggel az ikerpár másik felénél is megjelenik. Vannak tényezők, melyek előidézhetik a fellángolási időszakot, mint például a stressz, hideg időjárás, fertőzés, dohányzás, nagy mennyiségű alkohol fogyasztása, bizonyos gyógyszerek. A legfontosabb gyógyszerek, amelyek hatására megjelenhet a betegség a béta-blokkoló típusú gyógyszerek és a lítium.

A betegség teljes gyógyítása nem lehetséges, csak tünetmentesség, vagy legalábbis a panaszok enyhítése érhető el. A pikkelysömör kezelésében a bőrgyógyász széles palettáról választhat, a kezelés személyre szabott. Külsőleges kezelések, gyógyszerek mellett szóba jön a fénykezelés is, melynek során mind az UVA, mind az UVB spektrumú fényt használják. Jó hatású a D-vitamin, illetve némely gyógyvíz is jelentős javulást hoz a pikkelysömörös betegek állapotában.

Mivel a pszoriázisnak nagyon sok formája van, és egy beteg élete során is folyamatosan változik a betegség lefolyása, nagyon fontos a jó együttműködés a kezelőorvossal.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak