Nem véres, vizes hasmenés – mikroszkópos colitis, a nehezen diagnosztizálható kór

A mikroszkópos colitis (MC) egyre gyakrabban fordul elő, különösen a 60 év feletti nők körében, azonban a betegség diagnosztizálása gyakran nehézséget okoz. A vastagbél ezen idült gyulladása kizárólag endoszkópos biopsziával és szövettani vizsgálattal mutatható ki. Bár nem véres, vizes hasmenés a betegség fő tünete, sok esetben évek telhetnek el a pontos diagnózisig, így a betegek megfelelő terápiája is késlekedik. Ismerje meg a GasztroKlinika cikkéből, mi segíthet a megelőzésben és a kezelésben!

Aluldiagnosztizált betegség – mikroszkópos colitis

„A mikroszkópos colitis még mindig egy aluldiagnosztizált betegség” – mondja dr. Tóth Kinga, a GasztroKlinika gasztroenterológus szakorvosa. „Sajnos sok beteg csak évekkel a tünetek megjelenése után kap megfelelő kezelést.” Az MC elsősorban krónikus, nem véres, vizes hasmenéssel jár, ami gyakran hirtelen jelentkezik, és súlyosabb esetekben széklet-inkontinenciát is és jelentős, akár 5 kilogrammos fogyást is okozhat. Az éjszaka fellépő tünetek további életminőség-romláshoz vezethetnek.

Tünetek és diagnosztikai kihívások

Dr. Tóth Kinga felhívja a vizes hasmenéssel küzdők figyelmét, hogy a mikroszkópos kolitisz (MC) tünetei gyakran összetéveszthetők más bélrendszeri betegségekkel, például az irritábilis bélszindrómával (IBS) vagy a krónikus funkcionális hasmenéssel. Míg a puffadás, görcsök és emésztési problémák gyakran jellemzőek ezekre a betegségekre is, a mikroszkópos colitis felismerése kizárólag endoszkópos szövettani vizsgálat segítségével történhet meg. A betegség két fő formája – limfocitás és kollagén colitis – kizárólag patológiai elemzéssel különíthető el egymástól.

Hogyan segítheti a tüneti napló a diagnózist?

A GasztroKlinika gasztroenterológus szakorvosai a betegeket arra bátorítják, hogy részletesen naplózzák tüneteiket. Ez segíti az orvosokat a diagnózis pontosabb felállításában és a megfelelő kezelés megtervezésében. Fontos, hogy a betegek feljegyezzék a székletürítések számát és jellegét, a tünetek időpontját, a hasi fájdalmak intenzitását és időtartamát, valamint az esetleges összefüggést étkezésekkel vagy gyógyszerszedéssel.

Megelőzés és kezelés

Az MC pontos okai még nem teljesen ismertek, de a dohányzás, bizonyos gyógyszerek – például protonpumpa-gátlók és nemszteroid gyulladáscsökkentők – növelhetik a betegség kialakulásának kockázatát. A korai felismerés és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú, mivel a kezeletlen mikroszkópos colitis hosszú távon súlyos egészségügyi és pszichológiai problémákhoz vezethet. „A megfelelő diagnózis után a betegek újra teljes életet élhetnek” – mondja dr. Tóth Kinga. A helyes terápia néhány napon belül jelentős javulást eredményezhet, és megszüntetheti a hónapok, sőt évek óta fennálló tüneteket.

A témáról bővebben a GasztroKlinika honlapján olvashat, ide kattintva olvashat!

A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak