Napfényvédelem
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. május 22.
Végre itt az igazi nyár! Ugyan mindannyian vágyunk a szabadba, de azért ne feledkezzünk meg bőrünk védelméről sem! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a nap csábító sugarai és áldásos hatása mellett a kellő UV-védelemre is figyelnünk kell! Hogy mire érdemes figyelni és kihez fordulhat segítségért, kiderül partnerünk, a Budai Magánorvosi Centrum alábbi írásából.
Hogyan óvjuk bőrünket a káros sugárzástól?
Az alábbi pár tanácsot szinte mindannyian tudjuk, viszont nem lehet elégszer hangsúlyozni őket:
- Vigyázzunk a bőrünkre, használjunk bőrtípusunknak megfelelő faktorszámú védőkrémeket, árnyékos helyen napozzunk, hordjunk napszemüveget – figyelmeztet Dr. Smolcz Katalin, a Budai Magánorvosi Centrum bőrgyógyásza.
- Ha kint tartózkodunk a szabadban egy napsütéses időszakban, akkor megvan az esély arra, hogy az arcunk, vállunk érintkezzen az UV-sugarakkal. Éppen ezért érdemes ilyenkor is védőkrémeket használni, akár külön az arcra és külön a ruhából kivillanó testrészeinkre, a karunkra és a lábunkra. Fontos a mértékletesség is, természetesen szabad a napon tartózkodni, csak ügyelni kell a megfelelő védelemre és fokozatosságra – teszi hozzá a bőrgyógyász.
Melyek az alarmírozó tünetek, mikor forduljunk orvoshoz?
- Születésünktől vagy kisgyermek korunktól viselünk anyajegyeket, a világosabb bőrűek általában többet, mások kevesebbet, és életünk során bármikor kialakulhatnak újabb változatos megjelenésű növedékek – mondja a Doktornő. Nagyon fontos évente egyszer részt venni az anyajegyszűrésen, de még ennél is sokkal nagyobb jelentősége van a rendszeres önvizsgálatnak. A mindennapos tisztálkodás során nagy eséllyel feltűnik, ha anyajegyeink színe, alakja, nagysága megváltozik, hámlik, vérzik, vagy valamelyik esetleg nagyon viszketni kezd. Ilyenkor nem szabad megvárni a következő éves szűrővizsgálatot, soron kívül orvoshoz kell fordulni! Ugyanezt az eljárást kellene alkalmaznunk akkor is, ha felfedezünk egy újabb anyajegyet testünkön. Inkább előzzük meg a bajt, mint, hogy túl későn forduljunk segítségért. Ez azért is lényeges, mert a melanoma az egyik legrosszindulatúbb daganattípus – figyelmeztet a szakorvos.
- Melanómának nevezzük a festéktermelő sejtek rosszindulatú burjánzását. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy minél hamarabb diagnosztizálják ezt a betegséget, mert nagyon könnyen képez áttétet a nyirokcsomókban, májban, agyban, tüdőben. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek sok anyajegyük van, melyek közül esetleg több atípusos is előfordul, vagy világos bőrtípusúak, könnyen leégnek, a hajszínük vörös vagy szőke. Az ilyen alkati tulajdonsággal bíró embereknél 15-ször nagyobb lehet a bőrrák kialakulásának kockázata, és ezt csak tovább növeli a családi halmozódás is.
- Szintén a szűrővizsgálaton való rendszeres részvétel mellett szól, hogy a korai stádiumban felfedezett bőrdaganat majdnem 100%-ban gyógyítható. A melanóma és más bőrráktípusok előfordulási esélye az életkor előrehaladtával nő. Mivel a nem melanoma típusú, rosszindulatú bőrdaganatok képződésében kulcsszerepe van a napfénynek és a káros ultraibolya sugárzásnak, az életük során sok időt napon töltő emberek, pl. mezőgazdasági munkát végzők esetében sokkal magasabb a betegek aránya.
- Védjük bőrünk DNS-ét a megfelelően magas faktorszámú naptej használatával, illetve 11 és 15 óra között csak árnyékos helyen tartózkodjunk!
Jó egészséget és kellemes nyarat kíván minden kedves Olvasónak a Pesti és Budai Magánorvosi Centrum csapata!
Kihez fordulhat segítségért?
Centrumainkban magas színvonalú egészségügyi ellátásban részesítjük, elegáns környezetben, a legmodernebb vizsgálati berendezésekkel, szeretettel várjuk, forduljon hozzánk bizalommal!
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. május 22.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak