A mozgás, sportolás egészségmegőrző szerepe
Cikk megjelenésének dátuma: 2022. június 3.
Előbb-utóbb mindenki ráébred a testmozgás fontosságára, annak testre, idegrendszerre és lélekre gyakorolt pozitív hatására. A legjobb, ha már a gyermekéveknek része a sport, de sosem késő elkezdeni, akár 70 évesen sem. Olvassa el Berkiné Fehér Éva gyógytornász-gerincterapeuta, manuálterapeuta és jógaoktató írását! És ha még nem tette, kezdjen el mozogni!
Hogyan működik a testünk?
Legkönnyebben úgy kerülhetjük el a sérüléseket, ha egészséges a mozgásrendszer és a mozgást szabályzó rendszer (sérülés esetén pedig gyorsabb gyógyulást eredményezhet). Hiszen ,,Gondolkodni csak a test tud, de emlékezete az egész testnek van “ (J. Joubert).
Az emberi test függőleges helyzetét ideális esetben a fejlődés során létrejött stabil csontváz (csontok, ízületek), valamint az izmok harmonikus működése tartja fenn. A testből a kötőszövetekben, izmokban és mély rétegekben lévő proprioceptorok folyamatos jelzéseket küldenek az agyba. Ezen jelzések segítségével az agy automatikusan hangolja össze a mozdulatokat, koordinálja és teremti meg a test egyensúlyát. Ez az érzékelés segít abban, hogy érezzük, ismerjük az egyes testrészeink elhelyezkedését és egymáshoz való viszonyát. A test az adaptációs képessége segítségével törekszik az egyensúly és a stabil testhelyzetek megtartására a hétköznapi- és sportmozgások során is.
A gyermekévek és a testmozgás kulcsszerepe
A kisgyerek mozgás és értelmi fejlődésével, az elemi mozgásminták begyakorlásával, ismétlésével jut el az alacsonyabb szintű motoros képességektől a magasabb szintekig (a fekvéstől a járásig). Itt fontos megemlítenem, hogy gyerekkorban kialakult tartáshibákért az öröklött alkati adottságok mellett a helytelenül beidegződött szokások a felelősek (cipő-járás, ülés korai erőltetése, helytelen ülés, mozgásszegény életmód, stressz, sok TV nézés stb.). A civilizációs ártalmak az érzékelést (látás, hallás, tapintás, szaglás) és a testérzékelést is gyengítik, mely hosszú távon deformitásokat, szorongást és szervi problémákat is okozhat. Szerencsére kisgyerekkorban ezen elváltozások minél korábbi mozgásfejlesztéssel visszafordíthatók, megszüntethetők és megelőzhetők (illetve a romlás megállítható).
A rendszeres testmozgás biztosítja a megfelelő funkciójú csontozat és izomzat kialakítását, mely nagyon fontos, különösen kamaszkorban, amikor a hirtelen növekedés, a test változása nagy terhet jelent az izomzatra (főleg gyenge izomzat és csontozat esetén), és az idegrendszerre. Az ezen időszakban létrehozott erős csontozat, izomzat és helyes testtartás megalapozza a felnőttkori állapotot is (a rendszeres gyakorlás csökkenti a gerinc-, szervi panaszok és csontritkulás kockázatát).
A mozgás hatása
A rendszeres testmozgás nem csak a propriocepciót fejleszti, hanem az egész szervezetre jótékony hatással van (fejlődik az egyensúly, erősödik a keringés, a légzőrendszer, és a nyirokrendszer aktiválásával a kiválasztó folyamatok is).
A mozgás segíti az összpontosítást, a kitartást, és a két agyfélteke összehangolt működése révén a matematikai, számolási, megértési és tanulási képességeket is. Ezért fontos, hogy minél korábban olyan mozgásformát válasszunk gyermekünknek, melyben örömét leli, és ami hosszútávon biztosítja a testi és szellemi fejlődését.
Bármely életkorban ezt felismerve egy életmódváltás nagy segítséget jelenthet a hibás funkciók korrigálásában, a harmonikus testi és lelki egyensúly megtartásában, emellett fontos, hogy a mozgás által egy közösség részévé válhat az egyén.
Rehabilitáció
A rehabilitációs programokban többnyire a mozgásmintáknak (sérülés, műtét, időskori mozgásproblémák) megfelelő testhelyzetekben ösztönözzük a mozgató és idegrendszert (fekvéstől állásig egyensúlyozásig), az izomerősítés mellett a korrigált testhelyzet kialakítására (ismétléssel a sérülésből adódó feszültségek, félelmek oldására), ezért nagyon fontos, hogy milyen is volt a sérülés előtti állapot.
A felnőtt csoportos torna előtti és gyerek tornáimon, rehabilitációs foglalkozásaimon folytatott beszélgetések mind-mind megerősítik ezen tapasztalatokat. Van, aki mozgásszervi problémákkal küzdve (ma 70 év felett) kezdte el a rendszeres gyakorlást, és most panaszmentes életet él. Van, akit egy sérülés utáni rehabilitációs program erősített meg abban az elhatározásban, hogy újra sportoljon. És van, aki a csoportos gyerektornákon jött rá (megszeretve a mozgást), hogy a rendszeres edzés hatására mennyivel jobban érzi magát, és így a környezete is másképp tekint rá (nőtt az önbizalma, több csapatmunkában vesz részt).
Kihez fordulhat segítségért?
Berkiné Fehér Éva vár minden mozogni vágyó ovist, kiskamaszt és felnőttet egészségmegőrző, rehabilitációs, egyéni és csoportos óráira (gerincjóga, gerinctorna).
Berkiné Fehér Éva
Gyógytornász-gerincterapeuta
Manuálterapeuta és jógaoktató
Energy és Doterra tanácsadó
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2022. június 3.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak