Mitől alakul ki az aranyér?

Az aranyér napjaink egyik leggyakrabban előforduló civilizációs betegsége. A felnőtt lakosság igen jelentős részének okozott már, vagy okoz a későbbiekben kisebb-nagyobb panaszokat. Kialakulásának hátterében többféle ok is állhat, amelyekre odafigyelve elkerülhető az aranyér panaszok kialakulása. Ön is érintett? Akkor érdemes elolvasnia szolgáltató partnerünk, a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ cikkét, melyből az is kiderül, hogy megszüntethető a probléma.

Aranyér fajtái, tünetei

Az aranyérnek két fajtája van, a külső és a belső aranyér. Belső aranyér esetén kitágulnak az aranyeres párnák, melyek alapesetben a végbél lezárásában játszanak fontos szerepet. A kitágult belső aranyér különféle kellemetlenségeket okoz.

Kezdetben nem jelentkezik fájdalom, először általában véres széklet, vagy véres wc-papír árulkodik a problémáról. A későbbiekben jelentkezhet viszketés, váladékozás, fájdalom, végül az előesett, azaz a végbélből időlegesen, vagy állandóan kilógó aranyér, mely igen kellemetlen és vérzékeny lehet.

Külső aranyér bevérzése esetében a fájdalom azonnal jelentkezik, szúró, feszítő érzéssel. Külső aranyér panasz esetén kézzel kitapintható, kemény és fájdalmas csomó alakul ki a végbélnyílás környékén. A csomó váladékozhat, vérezhet és viszkethet is, mely megnehezíti a mindennapokat.

Aranyér okai

Akár belső, akár külső aranyér okozza a panaszokat, a hátterében a végbél környéki vénahálózatot érő túlzott, általában hirtelen fellépő fizikai megterhelés áll. Sok esetben, öröklötten gyengék a kötőszövetek is, melyek növelik a probléma kialakulásának kockázatát.

Helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód

A terhelés többféle okból is kialakulhat. Igen gyakori a helytelen táplálkozás következtében kialakult aranyér. A nem megfelelő táplálkozás miatt gyakori a székrekedés, vagy éppen a hasmenés. Székelés közben mind hasmenés, mind székrekedés esetében hirtelen, nagy erőhatás éri a végbelet, amelynek következtében könnyen kialakulhat a probléma.

A mozgásszegény életmód miatt is kialakulhat a probléma. A sokáig tartó, folyamatos ülés, vagy egy helyben állás a vénákban a vér pangását idézik elő, amely növeli az aranyér betegség kialakulásának kockázatát. A mozgásszegény mindennapok a szervezet teljes keringésére rossz hatással vannak, így nem csak aranyeres panaszokat okozhatnak.

Túlsúly, terhesség

A túlsúly hatására megnövekedik a hasűri nyomás. A fokozott nyomás egyfolytában terheli a végbél környéki izmokat és az aranyeret. Terhesség alatt a súlygyarapodás teljesen természetes, és szükséges dolog, de az aranyér kialakulásának is kedvező folyamat. A folyamatosan fennálló, többlet súlyból eredő nyomás miatt a végbél környéki érhálózat kitágulhat, és kialakul az aranyér betegség.

Hirtelen fizikai megterhelés

A hirtelen fellépő, erős fizikai megterhelés miatt is gyakran alakul ki aranyeres panasz. A megterhelés adódhat nehéz tárgyak cipeléséből, megerőltető sportolásból, egy betegség miatti erős köhögéstől. A szülés közbeni, igen jelentős erőlködés miatt is gyakori az aranyér betegség kialakulása.

Helytelen székelési szokások

Sokan szeretnek székelés közben hosszú időn át elidőzni a mellékhelyiségben, mobiltelefont nyomkodva, vagy akár újságot, könyvet olvasgatva. A wc-n való felesleges üldögélés és a nem megfelelő székelés közbeni pozíció károsíthatja a záróizmok és a reflexek működését. A rossz székelési szokások növelik az aranyér, és más végbélbetegségek kialakulásának kockázatát. A helyes székelési szokások elsajátíthatók, a konnyitsenkonnyeden.hu oldalon egyéni állapotára szabott ingyenes szakértői tanácsok segítségével mindent megtudhat a helyes szokások kialakításáról.

Ha már kialakult a probléma, segítünk

Ha kialakult az aranyér probléma, nem csak a tüneteket kell kezelni, hanem az aranyér hátterében álló okokat kell megszüntetni. Ha megvan a kiváltó ok, véglegesen megszüntethető a probléma, amelyhez alapos orvosi kivizsgálás szükséges.

A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban az orvosi vizsgálatokon felül a kivizsgálás részét képezi egy alapos, minden részletre kiterjedő beszélgetés is, amely alapján biztosan megtalálható az aranyér betegséget kiváltó ok.

Ismerje meg a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ orvosait, szolgáltatásait és foglaljon időpontot az alábbi elérhetőségen!

A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak