Mit tegyünk mérgezés gyanúja esetén?

Kevés kétségbe ejtőbb helyzet van annál, mintha szükség lenne a segítségünkre, de nem tudjuk mit is kéne cselekednünk. Stresszhelyzetben sokan leblokkolnak, hirtelen nem tudják mihez is fogjanak. Ebből a cikkből megtudhatja, mivel segíthet mérgezés gyanúja esetén.

Honnan tudhatjuk, hogy mérgezésről van szó?

Egyéb magyarázat nélküli eszméletvesztés, hányás, légzési nehézség, álmosság, zavartság, szédülés, hasmenés, görcsös hasi fájdalom, fejfájás, vegyszer illatú lehelet vagy egyszerre több rosszul levő személy esetén mérgezésre érdemes gyanakodni. Ne csak a sérültre koncentráljunk, nézzünk körbe, hiszen a sérült környezete is információval szolgálhat. A foltok és égési nyomok a ruházaton, szőnyegen, padlón, az üres gyógyszeres dobozok, szétszórt gyógyszerek, a vegyszerek és gázok jellegzetes szaga mind alá támaszthatják gyanúnkat és figyelmünket a mérgezés okára irányíthatják. A szénmonoxid szagtalan! Fűtésszezonban mindig gondoljon rá, mert ez a leggyakoribb gázmérgezés, és gyakran halálos.

Mérgezés gyanúja esetén ne hezitáljon, hívja a mentőket a 104-es, vagy az egységes segélyhívót a 112-es telefonszámon! A szakszerű segítség megérkezéséig is van teendő!

Sajnos valószínűleg nem tudja azonnal azonosítani a mérgezést kiváltó okot, így az alábbiakban néhány általánosan szem előtt tartandó tanácsot olvashat.

A mérgezés szó hallatán a legtöbbeknek elsőre valamilyen vegyszer vagy gyógyszer lenyelése jut eszébe, azonban mérgezést számos egyéb dolog is okozhat: vegyi anyagok a bőrrel érintkezve, vegyi anyagok gőze, gázok, élelmiszerek, de még növények is.

Saját épségéről se feledkezzen meg! Semmiképpen ne érintkezzen a vegyi anyagokkal, még a sérültet se fogja meg puszta kézzel, használjon valamilyen ruhadarabot! Gázmérgezés gyanúja esetén fontos, hogy a mérgezett minél előbb tiszta levegőre kerüljön, ha a gázzal telt helyiségben próbál segítséget nyújtani, magát is veszélyezteti. Kizárólag akkor menjen be a gázzal telt helyiségbe, ha azt ki tudja szellőztetni.

Az elsősegélynyújtásban a legnagyobb különbséget az jelenti, hogy eszméleténél lévő vagy eszméletlen sérülten próbálunk segíteni. A földön fekvő beteget szólítsa meg, rázza meg a vállát. Ha reagál, eszméleténél van, kérje meg, hogy üljön fel. Ne hánytassa, hiszen a maró hatású anyagok vissza fele is sérüléseket okozhatnak. Ha az anyag a bőrre, a ruházatra fröccsent, távolítsuk el a szennyezett ruhadarabokat és az érintett területet először töröljük át száraz, tiszta ruhával, utána öblítsük bő langyos vízzel. (Bizonyos maró anyagokra vizet öntve a sérülést fokozzuk, ezért fontos a száraz ruhás törlés!) Ez után következhet laza steril fedőkötés és kórházba juttatás.

Ha valakit úgy talál, hogy már nincs eszméleténél (szólításra, váll megrázására nem reagál), helyezze a mérgezett személyt stabil oldalfekvésbe, hiszen a hányadék akár fulladást is okozhat. Ne próbálja itatni, sem hánytatni az eszméletlen beteget. Hívjon mentőt! Rendszeresen ellenőrizze a légzést. Ha tíz másodpercig vizsgálva nincs két légvétel, akkor a légzés leállt. Haladéktalanul kezdje meg az újraélesztést.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak