Mire figyeljünk váll és nyaki panaszok esetén?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. szeptember 10.
Berkiné Fehér Éva gyógytornász, gerincterapeuta, manuálterapeuta és jóga oktató ezúttal egy igen gyakori problémáról, a vállfájdalomról, illetve annak okairól és kezelési lehetőségeiről oszt meg fontos információkat.
Mi állhat a panaszok hátterében?
Leggyakrabban húzódás, sérülés és stresszes állapot miatt jönnek létre a vállat, nyakat érintő panaszok (szív, tüdő). De fontos kiemelni, hogy akár életet veszélyeztető, hirtelen kialakuló szervi elváltozások, fájdalmak is megnehezíthetik a páciensek mindennapjait (pl. infarktusos állapot esetén bal karba sugárzó fájdalom a jellemző).
Ízületi gyulladás illetve degeneratív elváltozások következtében főleg az úgynevezett AC ízület érintett, melynek oka a sorozatos rossz terhelés és az ebből adódó súrlódás okozta ízfelszín károsodás és az itt tapadó szalagos, inas, izmos rendszer kóros elváltozása, mely többnyire vállcsúcsi fájdalommal és mozgási nehezítettséget jelentő panaszokkal jár.
Mint minden ízületi problémánál, itt is kiemelkedő fontosságú az időfaktor és az ízület optimális működését segítő terhelés (erő és irány szempontjából is), ezért ilyenkor azt javaslom, hogyha nincs nagyfokú gyulladás, akkor a minimális fájdalmat elviselve mozgassuk az ízületet, így segíthetjük a szövetközti folyadék áramoltatását és az immunrendszer, öngyógyító rendszer aktiválásával a gyógyulási folyamatok megvalósítását.
Súlyos esetben úgynevezett befagyott váll szindróma alakulhat ki, melynek jellemzője, hogy a váll bizonyos – vagy akár az összes – irányú mozgása akadályozott.
Mi az, ami segíthet?
Itt is, mint mindig, az egyénre szabott kezelés a cél.
Ma már számos terápiából válogathatunk, így most egy pár általam is alkalmazott lehetőséget sorolok fel, mely irányadó lehet konkrét problémák esetén.
A fizikoterápiás kezelések mellett a gyulladáscsökkentő táplálékok és gyógynövények fogyasztása javasolt, illetve az akupunktúra, oszteopátiás, magneto- és lézerterápiás, valamint manuális terápiák is színesíthetik a kezelések listáját.
Epehólyag problémák is okozhatnak vállfájdalmat, melyre jellemző az epekő vagy magas koleszterinszint, illetve cukorbetegség következtében létrejött jobb oldali szegycsont alatti, illetve lapockát érintő fájdalom.
Így érdemes itt is az okok felderítése után az étkezési szokások megváltoztatása, illetve akár gyógynövényes, ayurvédikus, homeopátiás, visceralis oszteopátiás kezelések alkalmazásával az eltéréseket mihamarabb kezelni.
Kötőszövetes rendszer révén az izom és kötőszövetes láncolatok összefűzik a test bal oldalán lévő szerveket is, így pl. gyomorpanaszok esetén is létrejöhet bal oldali vállpanasz, melyen akár légzés segítségével is javíthatunk.
Bal oldali visszatérő vagy állandó vállfájdalomnál, mely bal oldali nyaki régió érintettséggel, azonos oldali fejfájással, csípő- és keresztcsonti-, nyak-, hát panaszokkal jár és reggel 7-9 órakor fokozódva nehezíti az evés utáni állapotot (pl. gyomorfájdalommal, puffadással), a gyomor érintettségére érdemes gondolni, melyet visceralis terápiával is kezelve érhetünk el gyors eredményt.
Ez csak egy példa, de szinte minden szervre visszavezethető.
Idegbecsípődés (nyak, váll) is okozhat fájdalmat, melyet legtöbbször zsibbadás kísér és akár magától tünetmentessé válik, ha mégsem, akkor sokat segíthetnek a fizikoterápiás módszerek, illetve a gyógynövényes és a hideg-meleg borogatások is.
Izomcsomó is tud erős akár infarktushoz hasonló panaszokat produkálni, melyben a mozgás, pakolás, masszázs, triggerpont terápia hozhat gyógyírt.
A vállövi komplexum fontos része a kulcscsont, lapocka, szegycsont is, így rándulás, esés esetén ezen területek sérüléseire is gondolnunk kell a vizsgálat, kezelés során is.
Mozgás, edzés során mire figyeljünk?
- Ne hagyjuk ki a bemelegítést.
- Figyeljünk a gyakorlatok sorrendjére és az időintervallumokra.
- Végezzünk a meridiánok áramlását is segítő tekerő, több síkot aktiváló mozdulatot. (Pl. jóga - triconaszana, mellkasnyitó és csikung gyakorlatok)
- Craniosacralis légzést aktiváló - gerinc ívet létrehozó gyakorlatokkal segíthetjük a gerinc és idegrendszeri pályák felszabadítását és a hozzá tartozó területek normalizálását.
- A test végig pacskolásával, mellyel a meridiánokban futó energiát aktiválhatjuk és az ízülethez közeli akupunktúrás pontok aktiválásával az ízületek átjárhatóságát támogathatjuk.
- Étkezéssel, tisztítókúrákkal könnyíthetünk a testi folyamatokon (+ ízülettisztító gyógynövényekkel a szöveti funkciókra is hathatunk: gyömbér, kurkuma, fokhagyma).
- A könnyebb mozgathatóság érdekében érdemes krémekkel, illóolajokkal előkezelést végezni (pl. helyileg a területet bemasszírozva kapszicin vagy rozmaring tartalmú krémmel, illetve Deep blue Doterra illóolajjal).
- Mozgás során figyeljünk a belső folyamatokra, lélegezzünk ki minden akadályozó tényezőt, fizikai panaszt és lelki nehézséget.
- Keressünk stresszcsökkentő tevékenységet, és a mozdulatok során mélyítsük a légzést, növeljük az ismétlések számát.
- A megismerési folyamatokra érdemes több időt szánni, és amíg automatikussá nem válnak, addig lassítva tudatosítani, mélyíteni.
- A tüdő meridián a has központi részéből indul és áthidalja a torok, tüdő, könyök, alkar területeit is, majd kapcsolódva a vastagbél meridiánnal alkot egy egységet. Energiatöbblet esetén gyakori a negatív testérzet, szúró fájdalom, légszomj, izomzsugorodás, nyirokáramlási nehézség, mely a mellkasi területeken elhelyezkedő központi nyirokrendszerben és a hozzá tartozó vállövi részen is fájdalom, áramlási nehezítettség kialakítója lehet. Ezért is fontos a légzés mélyítése, illetve akár a váltott orrlyukú légzés rendszeres gyakorlása.
- A gerinc területeinek aktiválását fokozhatjuk köpölyös kezeléssel, illetve SMR henger használatával is, mellyel az izmok beidegzési területeit is aktiváljuk.
- A folyamatos regeneráció elősegítése szempontjából fontos előtérbe helyezni a megfelelő folyadék és ásványianyag bevitelt, szükség esetén pótlást, és a terhelés-pihenés-biológiai óra optimális működését támogató mentális gyakorlatokat, tudatos segítségeket is.
- Gyomor illetve szervproblémák esetén a célirányos kezelések gyors hatása érdekében csikungos szervtisztító-töltő mozdulatokkal is segíthetjük a szöveti ellazulást és az energiaközpontok tisztításával, energiaszint optimalizálásával a szervezet működése szempontjából is fontos és a stresszes állapotok kialakulásakor diszharmonikus aktivitásba kerülő szimpatikus-paraszimpatikus idegrendszer kiegyensúlyozását.
Állapotfelmérés és terápiás igény esetén keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:
Berkiné Fehér Éva
gyógytornász gerincterapeuta
manuálterapeuta és jóga oktató
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
telefon: +36-20-228-5560
Mozgásban, pihenésben gazdag szép napokat kívánok!
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. szeptember 10.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak