Milyen betegségekben segíthet a szelén?
Cikk megjelenésének dátuma: 2020. augusztus 2.
Az elmúlt években több tudományos vizsgálat is foglalkozik a szelénnel és annak antioxidáns hatásával. Korábbi kutatási eredmények azt mutatják, hogy megfelelő mennyiségű szelén bevitelével megelőzhető lehet több daganatos betegség (pl. prosztata, tüdő-és hólyag tumor), a magas koleszterinszint, de még a cukorbetegség is.
A szelént 1817-ben fedezték fel és Szelénéről egy görög istennőről kapta a nevét. A szelén nyomelem lévén aránylag kis mennyiségben szükséges a szervezet számára. 1959-ben bizonyították be először, hogy a szelén részt vesz az immunrendszerünk működésében. Testünkben 6-14 gramm található belőle, legnagyobb mennyiségben a pajzsmirigy, a máj, a hasnyálmirigy, a szívizomszövet és a herék tartalmazzák. A szelén a talajban és kőzetekben található, felhalmozódik a növényekben, és ezúton kerül be a táplálékláncba. Jó szelén források a halak és a tenger gyümölcsei, a teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék, bizonyos zöldségek (pl. brokkoli), belsőségek (pl. máj és a vese). A szelén hatását felerősíti az E-vitamin, ugyanakkor a kén, az ezüst és az arzén gátolja a szelén hatásait.
Túlzott bevitele azonban növeli a rákos megbetegedések kockázatát. Fehér János, a Semmelweis Egyetem pár éve elhunyt professzorának egyik kutatási eredménye pedig azt mutatta, hogy a szelén segíthet az autoimmun pajzsmirigy-gyulladásban is. A professzor vizsgálati eredménye azért is jelentős, mert korábban azt találták, hogy az alacsony szelénszint összefüggésben állhat a pajzsmirigybetegségekkel.
A The Lancet című folyóiratban megjelent egyik tanulmány szerint, azonban mint mindenből, a szelénből sem jó a túlzott bevitel, mert ebben az esetben nem megakadályozza, hanem akár elő is idézheti a 2-es típusú cukorbetegséget. A szerző szerint csakúgy, mint más nyomelem esetében, a pótlás akkor bizonyult ténylegesen hatásosnak, amikor a korábbi bevitel nem volt megfelelő. A szerző kiemeli, hogy akiknél a vérben lévő szelén értéke eléri vagy meghaladja a 122 µg/l-t (és ide tartozik a fejlett társadalomban élők zöme), azoknak nem ajánlott szeléntartalmú étrend-kiegészítőket szedniük. Akiknek viszont az előbb említett értéknél kisebb a szelénszintjük, orvossal konzultálva különösebb kockázat nélkül emelhetik 130-150 µg/l-ig.
Milyen betegségekre van hatással a szelén hiánya?
- vérszegénységre, sarlósejtes vérszegénységre
- szívizombántalom
- Alzheimer-kór, Parkinson-kór
- anyajegyek, májfoltok gyakrabban fordulnak elő hiánya esetén
- terhesség alatti szelénhiány kis szülési súlyt eredményezhet
- izomfájdalom, izombetegség
Vegetáriánus vagy vegán táplálkozás esetén fontos odafigyelni, hogy szervezetünk minden szükséges tápanyagot, vitamint megkapjon. Növényi eredetű szelénforrások: napraforgómag, kesudió, dió, rizs, teljes kiőrlésű lisztből készült ételek.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2020. augusztus 2.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak