Mikortól jelent problémát a feledékenység?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. július 30.
Néhanapján biztosan Ön is elfelejti, hogy hova tette a kulcsát, vagy bezárta-e az ajtót, miután elindult otthonról. Normális esetben a feledékenység nem korlátozhatja sem a mindennapi tevékenységeiben, sem munkájában. Van azonban, amikor a memóriaproblémák már a mindennapokra is rányomják bélyegüket. Mi állhat ennek hátterében?
A feledékenység és az időskor kapcsán bizonyára Ön is hallott már a demenciáról, amely nem más, mint az értelmi képességek lassú, de folyamatos hanyatlása. A demencia nem egy konkrét betegség, hanem tünetegyüttes, amelyre a memóriazavaron kívül többek között a csökkent ítélőképesség, a lelassult gondolkodás, beszédproblémák és olyan pszichés tünetek is jellemzőek lehetnek, mint az ingerültség és az agresszió.
A demenciára jellemző tünetek leggyakoribb oka az Alzheimer-kór. A betegséget Alois Alzheimer írta le először az 1900-as évek elején. Sokan csak a feledékenységgel azonosítják ezt a betegséget, azonban a betegség súlyosbodásával számos más tünet is jelentkezik: megváltozik a betegek beszéde, mozgása, gondolkodása és viselkedése is. Az időskori demencia másik oka, hogy az agyi erek meszesedése következtében az agyban apró elhalások, infarktusok keletkeznek. Az Alzheimer kór és az agyi érelmeszesedés természetesen keverten is jelentkezhet.
Kóros feledékenység azonban nem csupán időskorban fordulhat elő, számos az életkortól független oka is lehet. Memóriaproblémákat okozhat többek között korábbi fejsérülés, súlyos B12-vitamin hiány, depresszió és egyéb mentális betegségek, bizonyos gyógyszerek alkalmazása, valamint súlyosabb esetben az agy bizonyos területeit érintő tumor is.
A memória romlásához a következő okok vezethetnek még:
- Stressz: A stressz csökkenti a koncentrálóképességet, szétszórttá, felületessé tesz.
- Fáradtság: A kialvatlanság rontja a szellemi képességeket.
- Multi-tasking: A több feladatra való egyidejű koncentrálás károsan hat a kognitív képességekre.
- Depresszió: A depresszió tünetei hasonlíthatnak a demencia tüneteire. A depressziósok nehezen tudnak koncentrálni, így előfordulhat, hogy valamire nehezebben emlékeznek.
- Szorongás: Szorongás következtében előfordul, hogy leblokkolunk, és nem jutnak eszünkbe dolgok. Akkor okozhat problémát, ha a szorongás tartóssá válik.
A kóros feledékenység időben történő felismerése nehéz, hiszen a beteg gyakran semmiségként tekint rá, vagy családtagjai előtt is igyekszik eltitkolni a tüneteket. A korai diagnózis azonban kiemelten fontos, hiszen az időben megkezdett terápia jelentősen lassíthatja a szellemi képességek hanyatlását. Már akkor is érdemes háziorvoshoz fordulni, ha valamely szeretténél szokatlan szétszórtságot tapasztal.
Sajnos biztos lépéseket nem tehetünk annak érdekében, hogy teljes mértékben kizárjuk a kóros feledékenység kialakulását, de csökkenthetjük a kockázatot. Agyunkat úgy tudjuk a legjobban karbantartani, ha folyamatosan munkával látjuk el. Fejtsen rendszeresen keresztrejtvényt, tanuljon meg kívülről verseket! A demencia kialakulásának megelőzése érdekében óvja egészségét!
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. július 30.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak