Mikor vizsgáltassuk meg anyajegyünket?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. szeptember 15.
Az utóbbi években egyre többet hallani a rosszindulatú festékes bőrrákról, a melanómáról, és egyre több helyen foglalkoznak anyajegyszűréssel is. A mai bejegyzésből megtudhatja, mi is pontosan a melanóma és hogyan zajlik az anyagjegyek vizsgálata.
Mi a melanóma?
Az úgynevezett melanocitákból fejlődhetnek ki az elsődleges daganatok. A melanociták olyan sejtek, melyek fekete-barna festékanyagot (pigmentet) termelnek a bőrben. Az anyajegyekben nagyobb mennyiségben van jelen ez a festékanyag, ami azért fontos, mert a melanomák körülbelül harminc százaléka a korábban már meglévő anyajegyből alakul ki.
Melanomára utaló jel lehet, ha például megváltozik az anyajegy színe, pigmentációja, felszíne vagy alakja, de az is, ha megváltozik az anyajegy határa, csipkézett lesz, vagy terjedni, növekedni kezd a bőrfelszínen. Amennyiben ilyen tüneteket észlel, azonnal forduljon orvoshoz.
A melanoma kezelése a korai időszakban főként a sebészeti eltávolítást jelenti. Ez sok esetben teljes gyógyuláshoz vezet: ha a tumor még nem terjedt át a környezetében lévő nyirokcsomókra, akkor igen jók a beteg gyógyulási esélyei (95%-os túlélési arány 5 évvel a diagnózis után). A távoli szervekbe adott áttétek esetén sajnos azonban már jóval alacsonyabbak a betegek túlélési esélyei.
Anyajegyek
Az anyajegyek kétféleképpen keletkezhetnek. Az egyik, hogy a vándorló pigment sejtek bizonyos módon csoportokba verődnek és létrehoznak egy barna növedéket. A másik keletkezési mód, amikor az UV sugárzás következtében a normál pigment termelő sejtek elkezdenek szaporodni.
Anyajegyszűrésre évente egyszer, lehetőleg az őszi időszakban érdemes elmenni. Sokan nem tudják, hogy az anyajegyek is képesek barnulni. Serdülőkorban és terhesség alatt a hormonális változásoknak köszönhetően megnőhet az anyajegyek száma, illetve megváltozhat a színük is.
Hogyan zajlik az anyajegyek vizsgálata?
Az anyajegyszűrés során megvizsgálják az összes testünkön található anyajegyet, hogy felismerjék azokat, melyek a rosszindulatúvá válás szempontjából rizikót jelentenek. A vizsgálatot a dermatoonkológiában (a bőrgyógyászati daganatok ellátásában) jártas bőrgyógyász végzi egy úgynevezett dermatoszkóppal, mely nem más, mint egy 10-szeres nagyítást adó bőrmikroszkóp. Szűrővizsgálatot a világos bőrűeknek évente, a normál vagy könnyen barnuló bőrtípussal rendelkezőknek pedig kb. kétévente javasolnak abban az esetben is, ha betartják a fényvédelem szabályait.
Anyajegyek eltávolítása
Sokan csak esztétikai okból vetetik le a zavaró anyajegyeiket, de bőrgyógyászok a szűrés során meg tudják állapítani, hogy melyik anyajegyet ajánlott vagy lehetséges eltávolítani. Általában elmondhatjuk, hogy azokat érdemes eltávolítani, amelyek pigmentszerkezete gyanúsnak tűnik, vagy visszatérő irritációnak vannak kitéve, például melltartópánt által. Vékony, levél alakú metszést ejtenek, és az így kivett bőrdarabot minden esetben patológiai vizsgálatra küldik, ahol mikroszkóppal megvizsgálják a szövet szerkezetét.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. szeptember 15.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak