Mi okozhat nyirokcsomó megnagyobbodást?

A nyirokcsomók a szervezet védekező rendszerének fontos részét képezik. A nyirokcsomók egyik feladata a nyiroksejtek, érett limfociták termelése: ha a szervezet kórokozókkal találkozik, a nyirokcsomók a limfociták érésének támogatásával veszik fel a harcot, és segítik a szervezet védekezőképességét. Ezen limfociták termelése, szaporodása következtében jön létre a tapintható nyirokcsomó-duzzanat.

Testszerte elszórtan, legtöbbször csoportokban található, kicsi, bab alakú mirigyek. Méretük 1 mm és 3 cm között mozog. Szervezetünkben 500-600 nyirokcsomó van, megtalálhatóak a nyak, a hónalj, a has és a lágyék területén is. A nyirokcsomók a nyirokrendszer részeiként egyfajta szűrőként működnek: a testünket behálózó nyirokerekben keringő nyirokból szűrik ki a baktériumokat, vírusokat, illetve egyéb idegen anyagokat. A nyirokcsomók másik feladata a nyiroksejtek, érett limfociták termelése: ha a szervezet kórokozókkal találkozik, a nyirokcsomók a limfociták érésének támogatásával veszik fel a harcot, és segítik a szervezet védekezőképességét.

Azok a nyirokcsomók duzzadnak meg, amelyek a gyulladással érintett területről gyűjtik össze a nyirokfolyadékot, így a duzzanat helyéből következtetni lehet a háttérben meghúzódó okra. A fül előtti nyirokcsomók a szemek és a halánték környékéről, az áll alatti csomók a szájüreg területéről gyűjtik a nyirokfolyadékot, míg a nyaki nyirokcsomók ellátási területe a fül, az arc és a nyak, a hónalji csomók a felső végtagok, a mellkas és a has felső részéről, a lágyéki nyirokcsomók az alsó végtagok, az alsó hasi régió, a nemi szervek és a végbél tájékról érkező nyirokfolyadékot szűrik meg.

Ebből érthetővé válik az is, hogy a nyak mindkét oldalán tapintható duzzanat legtöbbször torokgyulladásra utal, vagy hónalji nyirokcsomó-duzzanatot okozhat akár egy félresikerült szőrtelenítést követő szőrtüszőgyulladás is.

A nyirokcsomó-duzzanat a legtöbb esetben ártalmatlan állapot, amely a gyulladás megszűnésével együtt következmény nélkül gyógyul. A nyirokcsomó megnagyobbodás kezelése minden esetben a kiváltó okra fókuszál, így például bakteriális fertőzés esetén a terápia antibiotikum-kúrából vagy az adott terület fertőtlenítéséből áll.

A nyirokcsomó-megnagyobbodás oka lehet daganatos megbetegedés is. Ez lehet magukat a nyirokcsomókat érintő daganatos betegség (limfóma) is, de egyéb szerv rosszindulatú daganata is járhat nyirokcsomó megnagyobbodással.

Ha a nyirokcsomó-duzzanat egy hónapon túl is fennáll, illetve a nyirokcsomó folyamatosan növekszik, mérete meghaladja az 1,5 cm-t, ha nyirokcsomó kemény vagy nem mozgatható, netán fájdalmas, feltétlenül keresse fel kezelőorvosát további vizsgálatok céljából!

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak