Mi is az a szürkehályog?

A szürkehályognak (kataraktának) nevezett betegség nem más, mint a szemlencse maradandó elhomályosulása, elszürkülése. Maga a szó görög eredetű, vízesést jelent. A szürkehályog szempontjából az életkor jelenti a legnagyobb rizikót.

A látáshoz a szemünket érő fénynek különböző képleteken kell áthaladnia, amelyek egészséges szervezetben átlátszóak és homálymentesek. Ezen képletek közé tartozik pl. a szaruhártya (a szemünknek az a része, amire a kontaktlencsét helyezzük) és a szemlencse (mélyen a szem belsejében, a szemünk színét adó szivárványhártya mögött helyezkedik el) is. Ha ezek a képletek valamilyen betegség miatt homályossá válnak, látási panaszok jelentkezhetnek.

A szervezet természetes öregedési folyamatai a szemlencsét is érintik, ezért van az, hogy 65 év felett az emberek jelentős részénél a lencse bizonyos szintű elhomályosulása tapasztalható, ami azonban nem mindig okoz látási problémát. Bizonyos genetikai okok is hajlamosíthatnak a szürkehályog kialakulására, így egyes családokban halmozottan és fiatalabb életkorban jelentkezhet a betegség. A genetikai okok mellett a szemlencsét érintő sérülések és különböző, nem szemészeti betegségek (pl. cukorbetegség, Wilson-kór) talaján is kialakulhat a szürkehályog, valamint létezik veleszületett szürkehályog is.

Hogyan látunk szürkehályog esetén?

Szürkehályog esetén a látást leginkább ahhoz lehet hasonlítani, mintha egy párás ablaküvegen vagy vízfüggönyön nézne keresztül. Kezdetben nem okoz panaszokat az elváltozás, a homályos látás fokozatosan súlyosbodik. A szürkehályog nem jár fájdalommal. A látás károsodás először még nem akadályozza a mindennapi tevékenységeket, később az olyan tevékenységek, mint például az autóvezetés már korlátokba ütközhet, az arcok felismerése is nehézséget jelenthet. A szürkehályog kezeletlenül vaksághoz vezet.

Hogyan kezelhető a szürkehályog?

A panaszokat kezdetben enyhítheti, vagyis a látást korrigálhatja a dioptriás szemüveg vagy kontaktlencse viselése, valamint az erősebb fény, ezek azonban nem jelentenek valódi megoldást. A betegség előrehaladtával az egyetlen megoldást a műtéti beavatkozás jelenti. A műtéti beavatkozás lényege az elhomályosult, elszürkült szemlencse eltávolítása és műlencsével történő helyettesítése. A műtétet általában nem altatásban, hanem helyi érzéstelenítésben, egynapos sebészet keretében végzik.

A műtét után a betegek hamar felépülnek és visszatérhetnek megszokott tevékenységeikhez, azonban még hat hétig kímélő életmódot kell folytatniuk, tartózkodniuk kell a nehéz tárgyak emelésétől és a cipekedéstől.

Amennyiben változást észlel látásában, vagy bármilyen látással kapcsolatos panasza jelentkezik (pl. kettős látás, fényérzékenység, sötétben romló látás, életlen látás vagy zavart színérzékelés) forduljon szemorvoshoz! A szemorvosi vizsgálathoz nem szükséges beutalóval rendelkeznie!

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak