Minden, amit a lökéshullám-terápiáról tudni kell
Cikk megjelenésének dátuma: 2021. október 12.
A lökéshullám-terápia egy olyan elektroterápiás kezelési mód, mely egyre elterjedtebb a mozgásszervi panaszok kezelésében. A lökéshullám által keltett mechanikai stimulus hatására beindulnak a szervezetben különböző biológiai folyamatok, amelyek a kezelt szövetben segítik a gyógyulást. Több módon is kifejti hatását a lökéshullám, ennek köszönheti széles indikációs körét.
A lökéshullám-terápia során magas energiájú hanghullámok keletkeznek, melyek mechanotranszdukció révén a szövetekben mechanikai és számos élettani hatást váltanak ki. Mechanikai hatását kavitációval fejti ki, mely módon az ultrahangkezelés is hozzájárul a gyógyuláshoz. Nagy előny viszont az ultrahangkezeléssel szemben, hogy a szöveteket nem melegíti fel a lökéshullám-terápia, így nagyobb biztonsággal alkalmazható például gyulladásos kórképek esetén.
Ismerje meg a legfontosabb élettani hatásokat
A terápia serkenti a sejtek anyagcsere folyamatait és a különböző növekedési faktorok termelését is. A csontokban a csontépülésért felelős sejtek működésére is pozitív hatással van, valamint az erek képződését is gyorsítja. A szövetek kollagéntermelése is nő lökéshullám-terápia segítségével. Jól tudja befolyásolni a krónikus gyulladás lefolyását, még azokét is, melyek régebb óta fennállnak, mert stimulálja a megrekedt folyamatokat.
Fájdalomcsillapító hatása is több módon jön létre: endorfin és szerotonin hormon szabadul fel a kezelés során. A fájdalom érző receptorokat irritáló anyagokat eloszlatja a kezelt területről.
Továbbá, az úgynevezett kapu-kontroll mechanizmus által is hatékonyan csökkent fájdalmat. Ennek lényege, hogy a készülék a kezelés során olyan idegszálakra hat, amelyek gátolják a csupasz fájdalomvezető idegeken közlekedő információk tudatosulását a központi idegrendszerben. Épp ezért a kezelés során és a kezelés után közvetlenül is tapasztalhat a páciens fájdalomcsillapítást.
Mi szükséges lökéshullám-terápia sikerességéhez?
Nagyon fontos a jó diagnózis felállítása, melyet szakorvos állapít meg. Figyelembe kell venni, hogy milyen régóta áll fenn a probléma, mert lökéshullám-terápiát csak krónikus problémák esetén ajánlott használni. A kezelések során a terapeuta egyénileg szabja meg a kezelési paramétereket, melyek meghatározásakor szintén szempont a kezelt szövet státusza. A legtöbb esetben olyan megközelítés szükséges a terápiában, amely során a mozgásterápia az elsődleges és a lökéshullám-kezelés csak kiegészíti azt.
Önmagában az elektroterápia csak pillanatnyi javulást eredményez. Hosszútávú pozitív hatás csak kombinált terápiával érhető el. A szövetek kapacitásának növelése csak tornázással érhető el. A gyógytorna során fontos a progresszió növelése, az egyén edzettségének figyelembe vétele. A páciens életmódja is befolyásolja a terápia sikerességét, például a dohányzás vagy a kezeletlen cukorbetegség, elhízás lassíthatja a folyamatokat.
A lökéshullám-terápiás kezelésben részesülő páciensek fontos, hogy tudjanak arról, hogy az esetek többségében a radiális kezelésből több alkalom szükséges, heti rendszerességgel, kúra-szerűen (általában 3-6 alkalom). A páciensek 75%-a fájdalom csökkenést tapasztal 3-12 héttel az utolsó kezelést követően. Korai fájdalomcsillapító hatása is van a kezelésnek, de ez többnyire nem azonos a gyógyulási folyamatok beindulásával. A korábban említett fájdalomcsillapító hatások érvényesülnek a kezelés elején.
Milyen problémák esetén alkalmazható lökéshullám-kezelés?
Az alábbi felsorolás azokat az indikációkat tartalmazza, amelyeket mi a Mozgáskontroll Központban kezelünk, és a mozgásszervi problémák körébe tartoznak. A lökéshullám-terápiával más egészségügyi szakterületen is találkozhatnak a páciensek.
Felső végtag:
- Feszes vállöv körüli izmok kezelése
- Kalcifikációval járó vállizmok fájdalmassága
- Biceps-ín gyulladása
- Subacromialis nyáktömlő gyulladás
- Teniszkönyök
- Golfkönyök
- Csukló körüli ínhüvelyek gyulladása, ganglion kialakulása
- Dupuytren-kontraktúra
- De Quervain szindróma
- Hüvelykujj alappercének gyulladása vagy arthrosisa
- Pattanó ujj
Alsó végtag:
- Trochanter bursitis (nyáktömlő gyulladása)
- Combközelítő izmok krónikus fájdalmassága
- Combhajlító izmok eredésének krónikus gyulladása
- Patella-ín gyulladása
- Achilles-ín gyulladása
- Sarokfájdalom
- Plantaris fascia gyulladása
- Haglund-sarok
- Pes-Anserinus gyulladása
- Boka körüli inak krónikus gyulladása
- Elhúzódó izomszakadások kezelése
Milyen esetben kontraindikált (nem javasolt) a lökéshullám-terápia?
A lökéshullám-terápia kezelésnek vannak ellenjavallatai. Ezek figyelembe vétele az orvos, és a kezelést végző gyógytornász, vagy fizikoterápiás szakasszisztens feladata. Ezeknek a kikérdezése az első kezelést megelőzően történik anamnézisfelvétel során.
- Rosszindulatú tumor korábbi vagy jelenlegi megléte a kezelési területen
- Várandósság
- Légtartalmú szervek a kezelt terület környékén (tüdő, koponya)
- Súlyos véralvadási probléma, véralvadásgátló gyógyszer szedése
- Aktív növekedési zóna a csontokban a kezelt területen
- Rossz együttműködő képesség a páciens részéről (értelmi fogyatékosság)
Amennyiben kérdése maradt a lökéshullám-terápiával kapcsolatban vagy szeretne időpontot kérni a kezelésre, forduljon Popovics Lindához bizalommal a Mozgáskontroll Központban!
A cikk szerzője: Popovics Linda
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2021. október 12.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak