A digitális képernyő okozta látásproblémák kezelése
Cikk megjelenésének dátuma: 2022. március 22.
A járványhelyzettel együtt járó intézkedések miatt sokan kényszerültünk home office-ba, és ezzel kicsit elvesztettük a kontrollt a kijelző előtt töltött órák figyelésével. Elmaradt a szemnek a megszokott pihenési ideje. A Premium Vision szakembere, Kiss Szilvia, vezető optometrista, kontaktológus összegyűjtötte, milyen módszerekkel ismerhetjük meg szemeink állapotát, és hogyan óvhatjuk meg épségét. A digitális kijelző okozta szemfáradtság oka egy átfogó szemészeti vizsgálattal kideríthető.
A vizsgálat – mely különös hangsúlyt helyez a vizuális követelményekre a számítógépes vagy digitális kijelző távolságban – a következőket tartalmazhatja:
- A páciens kórelőzményének felderítése a tapasztalt tünetekről, bármilyen általános egészségügyi probléma fennállásáról, szedett gyógyszerekről, környezeti tényezőkről, amelyek hozzájárulhatnak a tünetekhez.
- Látásélesség vizsgálat, amely kiterjed arra is, hogy milyen távolságban milyen hibát kell korrigálni.
- A fénytörés meghatározása, amivel megállapítják a megfelelő lencse erősségét, hogyan korrigálják a fénytörési hibát.
- A szemek fókuszálási képességének, mozgásainak és együttműködésének vizsgálata. Hiszen ahhoz, hogy egy tiszta, éles képet lássunk arról, amit nézünk, a szemeinknek változtatniuk kell a fókuszt, mozogniuk kell, és együtt is kell dolgozniuk. Ezzel a vizsgálattal azt nézik, milyen probléma miatt nem képes a szem megfelelően fókuszálni, vagy miért okoz nehézséget a két szem együttműködése.
Ezt szemcseppek használata nélkül is el lehet végezni, és megtudják, hogy normális körülmények között hogyan reagál a szem. A vizsgálatokkal megkapott eredmények alapján az optometrista felismeri a digitális kijelző okozta szemfáradtságot, és kezelési lehetőségeket ajánl.
Megfelelő kezelés
A digitális képernyő okozta látásproblémák megoldása változatos. Ezek a problémák általában enyhíthetők a szem egészségének rendszeres kontrolljával és a képernyő elhelyezésének megváltoztatásával.
Néhány esetben speciálisan számítógép használathoz felírt szemüveget ajánlanak azoknak, akiknek egyébként a mindennapokban nincs szükségük szemüvegre, de azoknak is, akik már szemüvegesek, de nem találják megfelelőnek a jelenlegi korrekciójukat a számítógép előtt.
Az általános használatra felírt szemüveg vagy kontaktlencse nem biztos, hogy megfelelő a monitor előtti munkavégzéshez. Szükség lehet a számítógépes munka egyedi vizuális igényeinek kielégítésére felírt korrekcióra is. A speciális lencse kialakítás, a lencse erőssége vagy színe segíthet maximalizálni a vizuális igényeknek megfelelő komfortot.
Javaslatok digitális kijelzők okozta látáspanaszok esetén:
- Még ha a vezetéshez, olvasáshoz vagy bármi máshoz nincs is szükség szemüvegre, attól még a számítógéphez jól jöhet, ha a legkisebb látásprobléma is ki van korrigálva. Szükség lehet egy szemüvegre, hogy csökkentsük a szemeket érő stresszt munka közben. Azoknak, akik számítógép előtt dolgoznak, nagyon jó megoldás lehet, ha évente ellenőriztetik a látásukat egy vizsgálat során.
- A szemüvegnek meg kell felelnie a munka közbeni igényeknek. Ha a szemüveget távollátáshoz, olvasáshoz vagy mindkettőhöz használjuk, az még nem jelenti azt, hogy megfelel a monitor nézéséhez szükséges kialakításnak, mivel az 50-80 cm-re van a szemünktől. A vizsgálatkor szólni kell, hogy mivel foglalkozunk, mivel akkor vizsgálható a megfelelő távolságra a látásélesség. A pontos információ segít a legjobb látásélesség eléréséhez. Ilyenkor részesülhetünk a kifejezetten számítógépes munkára készült új szemüvegek egyikéből.
- Minimalizáljuk a kék fény és a csillogás okozta diszkomfortot. A kék fény, ami a LED világításból, minden digitális kijelzőből (monitor, tablet, okostelefon) ér minket, hosszútávon negatívan befolyásolja a látásunkat. A kék fény befolyása csökkenthető különböző színezéssel vagy rétegzéssel. A csillogás csökkentésére használjunk tükröződéscsökkentő szűrőket a monitoron vagy függönyöket, sötétítőket. Ugyancsak növelheti a csillogást a koszos, ujjlenyomatos monitor, ezért tartsuk tisztán azt.
- Állítsuk be a számítógépet, és rendezzük át a munkaterületet a kényelem érdekében! Számítógép használat közben a legtöbben a 65 cm-es munkatávolságot preferálják. Az asztalok általában 75 cm magasak. A monitort 50 és 75 cm közötti távolságra kell tenni. A képernyő tetejének egy kicsivel a szem vízszintes vonala alatt kell lennie. Döntse el a képernyő tetejét 10-20 fokos szögben!
Tovább a Premium Vision oldalára
Forrás: American Optometric Association (2021): Computer vision syndrome
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2022. március 22.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak