Izomcsomók okozta fájdalmak kezelése

Mi az izomcsomó? Milyen panaszokat képes okozni? Hogyan előzhető meg és hogyan orvosolható? Ismerje meg Berkiné Fehér Éva partnerünk cikkéből!

Mit okoz az izomcsomó?

Az izomcsomók komoly fájdalmat és egyéb kellemetlen panaszokat okozhatnak, majd az egyensúlyunkból kibillentve gyakran megnehezíthetik a mindennapi tevekénységeinket. Keletkezésük hosszú idő alatt megy végbe, így erre többnyire több időt kell szánni.

Az izomcsomó az izomrostokkal összefüggő kis izomgörcs, melyet tapintással lehet érzékelni az izom, fascia (kötőszövetes) területén. Méretüket tekintve borsószemtől a szilvamag nagyságot is elérhetik.

És mi okozza magát az izomcsomót?

Az izomcsomók megjelenését okozhatja izom- és idegkárosodás, gerincsérv, fertőzés, valamilyen trauma, de leggyakrabban az izomzat túlerőltetése, túlfeszítése, vagy a mentális stressz. Gyakori ez a probléma az ülőmunkát végzőknél, illetve azoknál, akik monoton fizikai munkát végeznek vagy a normális tartástól eltérő pozícióban dolgoznak (például villanyszerelők). Ilyenkor a féloldali túlterhelés miatt az izomtónus megváltozik és a környező idegek nyomás alá kerülnek. Az izmok vérellátásának, anyagcseréjének, funkciójának megváltozása miatt gyulladásos folyamatok, lerakódások (például Ca) indulhatnak meg a szövetközti térben. A panaszok leggyakrabban a lapocka és a derék környékén jönnek létre.

Az izomcsomók megjelenésével fájdalmas pontokat érezhetünk a testen, melyekhez egy-egy kisugárzási pont vagy terület tartozhat, ahol a fájdalom és a következményes panaszok szintén érezhetők (triggerpont, triggerband területek).

Mi mindent tehet?

  • Fájdalomcsillapítással, gyulladáscsökkentéssel (például fiziko, mágnes terápia, gyógynövényes kezelések, köpöly) és a helyi izomfeszülés (masszázs, manuális terápiák) oldásával orvosolhatók e panaszok.
  • Javasolt a rendszeres mozgás, különös tekintettel a hát, váll és a nyak izmainak tornáztatása, nyújtása.
  • A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, egészséges táplálkozás és a helyes testtartás is segít a megelőzésben.
  • Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy ezeknek a mozgásszervi panaszoknak a melegágya a stresszes életmód, ezért érdemes időközönként különböző relaxációs és stressz levezető technikát, valamint masszázst alkalmazni, melyekkel csökkenthetjük a mindennapi feszültség káros hatását. Kezdeti panaszok kezelésével megelőzhetjük a kompenzációs, strukturális elváltozások kialakulását is.

Kihez fordulhat segítségért?

Kezelésre, állapotfelmérésre az alábbi elérhetőségeimen tud bejelentkezni:

Berkiné Fehér Éva

Gyógytornász-gerincterapeuta

honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu

telefon: +36-20-228-5560

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak