Inzulin rezisztencia
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. augusztus 12.
Milyen tünetek adhatnak okot az inzulin rezisztencia gyanújára? Milyen következményei lehetnek ennek a betegségnek, és hogyan kezelhető, vagy éppen miként előzhető meg? Ismerje meg pécsi partnerünk, az ÁB-Medical írásából!
Az inzulin rezisztencia tünetei
- Elhízás
- Menstruációs zavar
- Policisztás ovárium szindróma
- Meddőség
- Depresszió és a fáradtság
- Alvászavarok
- Szénhidrát dús, vagy nehéz ételek evése után érzett ingerültség, stressz, koncentráció zavar, nyugtalanság
- Cukoréhség
Miért a cukorbetegség előszobája?
Az inzulinrezisztencia egy olyan anyagcsere-elváltozás, amelynek során a szervezet inzulinnal szembeni érzékenysége csökken. Ez azt jelenti, hogy a sejtek nem képesek megfelelően reagálni az inzulinra, ami a vércukorszint emelkedéséhez vezet. Az inzulinrezisztencia fontos előjele lehet a 2-es típusú cukorbetegségnek, és komoly egészségügyi problémákat okozhat, ha nem kezelik megfelelően. A vizsgálatot leggyakrabban táplálkozási szakemberek, diabetológusok, belgyógyászok időnként kardiológusok kérik, de természetesen a beteg saját elhatározásából is kérheti.
Diagnózis
Az inzulinrezisztencia tünetei esetén OGGT (orális glükóztolerancia teszt) elvégzése szükséges.
Ez a teszt arra szolgál, hogy felmérje, mennyire jól képes a szervezet lebontani a glükózt. A vizsgálatra éhgyomorra kell érkezni, majd egy meghatározott glükózoldatot kell elfogyasztani. A vizsgálat során összesen 3 alkalommal történik vérvétel (0 perc – éhgyomri, 60 perc, 120 perc). A vérből meghatározzák a glukóz és az inzulin értékét. A vizsgálat segítségével az orvos vizsgálni tudja a szervezet glükózra adott rövid (60 perc), illetve hosszabb távú reakcióját (120 perc). A vizsgálat során tartózkodni kell a mozgástól, mert az izommunka során csökken a vércukorszint, ami fals negatív eredményhez vezethet.
Következmények
Az inzulinrezisztencia tüneteivel járó magas vércukorszint hosszú távon számos egészségügyi problémához vezethet:
- 2-es típusú cukorbetegség: Az inzulinrezisztencia az egyik legfontosabb kockázati tényező a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában. A krónikus magas vércukorszint szövődményeket okozhat, mint a vesebetegség, látásproblémák, idegkárosodás és szív-érrendszeri betegségek.
- Elhízás: Az inzulinrezisztencia és az elhízás gyakran kéz a kézben járnak. Az inzulinrezisztencia növelheti az étvágyat és a test zsírtartalmát, ami további inzulinrezisztenciához vezethet.
- PCOS (policisztás ovárium szindróma): Az inzulinrezisztencia kapcsolatban állhat a nőkben jelentkező PCOS-szal, ami a menstruációs ciklus rendellenességeivel és meddőséggel járhat.
Kezelés
Az inzulinrezisztencia kezelése többféle módon történhet:
- Életmódváltás: Egészséges étrend, rendszeres testmozgás és súlykontroll kulcsfontosságú az inzulinérzékenység javításában. A feldolgozott élelmiszerektől, cukroktól és telített zsíroktól való távoltartás, valamint a rendszeres testmozgás segíthet a vércukorszint normalizálásában.
- Gyógyszerek: Néhány esetben az inzulinrezisztencia elleni gyógyszerek alkalmazása is szükséges lehet. Az orvos előírhat inzulinszenzitizáló szereket vagy inzulintermelést segítő gyógyszereket.
Megelőzés
Az inzulinrezisztencia tüneteinek és kialakulásának megelőzése érdekében:
- Tartsa meg egészséges testsúlyát és folytassa az aktív életmódot.
- Fogyasszon kiegyensúlyozott étrendet, melyben a szénhidrátok mellett a fehérjék és egészséges zsírok is helyet kapnak.
- Korlátozza a cukros italok és feldolgozott élelmiszerek fogyasztását.
- Fokozott figyelmet fordítson az egészségmegőrzésre és rendszeresen végezzen egészségügyi szűréseket.
- Az inzulinrezisztencia kezelése és megelőzése kiemelten fontos a 2-es típusú cukorbetegség és a vele járó komplikációk elkerülése érdekében. Ha bármilyen inzulinrezisztencia tünetet tapasztal, forduljon diabetológus vagy életmódorvoshoz, hogy időben megfelelő kezelést kapjon!
További információ és időpontfoglalás az ÁB-Medical rendeléseire
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. augusztus 12.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak