Hogyan kezeljük a darázs- és méhcsípést?

A darázs és a méh is akkor csíp, ha saját magát vagy fészkét fenyegetve érzi. Ezek a csípések fájdalmas, égető érzéssel és piros, duzzadt bőrtünettel járnak. Normális esetben elengedő, a csípést otthon kezelni.

Normálisnak számít a méh vagy darázscsípés utáni reakció, ha legfeljebb 10 cm-s bőrpír, duzzanat, fájdalom jelentkezik. Ezeket a tüneteket elég helyileg kezelni.

Nagy, helyi reakcióról beszélünk, ha 10 cm-nél nagyobb, egyre növekvő duzzanat alakul ki a csípés helye körül.

Általános (szisztémás) a szervezet válasza, ha egész testre kiterjedő csalánkiütés, arcödéma, tenyér és talpviszketés jelentkezik. Hívjon orvosi segítséget. Súlyosabb esetben sípoló légzés, légszomj, mellkasi szorítás vagy ájulás, szédülés is fellép, ezekben az esetekben azonnal hívja a 104-et!

Halálos kimenetelű méhcsípés-allergia évente néhány esetben fordul elő.

Megelőzés:

Tavasszal és nyáron nem érdemes élénk, a virágok színéhez hasonló ruhákat hordani, hiszen azok vonzzák a bogarakat, rovarokat. Fordítsunk figyelmet a kaptárok elkerülésére. Üdítős poharat a szabadban fedje le, vagy kortyolás előtt győződjön meg róla, hogy nem szállt bele darázs.

Mit kell tenni darázscsípés esetén?

Az első lépés, hogy nyugodjon meg! A darázs- és méhcsípés bár fájdalmas, de nem ad okot a pánikra.

Ha a fullánk a bőrben maradt, el kell távolítani. A fullánk eltávolításkor ügyelni kell arra, hogy a méregzsákban maradt méreg ne ürüljön a bőrbe. Fontos, hogy a fullánkot ne nyomja össze! Tisztítsa meg az érintett területet szappannal és vízzel!

A duzzanat csökkentésére jeget használhat. A jég ne érintkezzen közvetlenül a bőrrel, csomagolja azt textíliába vagy zacskóba!

A patikákban kapható antihisztaminos kenőcsök mindkét csípés tüneteit enyhítik. A kenőcsökkel kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal gyógyszerészéhez.

A népi gyógyászat megfigyelései szerint a petrezselymes, levendula- vagy búzacsíra-olajos bedörzsölés segít, vagy akár a friss hagymaszelet csípésre helyezése is.

A méh- és darázsméreg allergia

Súlyos esetben úgynevezett anafilaxia alakul ki, amely szapora szívveréssel, vérnyomáseséssel, légzési nehézséggel, eszméletlenséggel is járhat. Haladéktalanul hívjon mentőt! Amennyiben a kórházban felmerül a darázs- illetve méhméreg allergia gyanúja, ennek kivizsgálását kezdeményezik. Innentől a betegnek adrenalininjekciót kell magánál tartania.

Ha nem allergiás, de a csípés a szájat vagy a garatot érinti, vagy egyszerre több csípés érte, akkor is mindenképpen forduljon orvoshoz!

Hasonló cikekk

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak