Hogyan gyógyul be a kihúzott fog helye?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. május 3.
Egy fogorvosi beavatkozástól majdnem minden ember tart (de legalábbis nem örül neki). Talán elsőre Önnek is ijesztő lehet egy foghúzás, de gondoljon arra: szebbek és fájdalommentesek lesznek a mindennapjai! Hogy mit tapasztalhat a foghúzás után, és mi segíthet a gyógyulás időszakában, megismerheti szolgáltató partnerünk, a Liget-Dent alábbi írásából.
Foghúzás utáni állapot
A foghúzást követően még érezhet fájdalmat, amíg be nem gyógyul a seb. Előfordulhat, hogy enyhe vérzést tapasztal, esetleg kissé felduzzad az arca és az érintett terület.
A kihúzott fog helyén a vér megalvad, ún. véralvadék képződik. Ez egy fontos része a gyógyulási folyamatnak, hiszen ez segít abban, hogy az íny és a csontok ne fertőződjenek el. A véralvadék képződése miatt úgy érezheti, mintha lepedék, váladék vagy vér lepné be el a sebes területet. Ilyenkor emlékeztesse magát arra, hogy mindez teljesen rendben van, és csak megkezdődött a gyógyulás!
A gyógyulás folyamata
A sebgyógyulás folyamata több tényezőtől függ, és egyénileg változhat. Függhet például a foghúzás módjától, az egészségügyi állapottól, az életkortól, valamint attól, hogy hogyan támogatja a gyógyulást.
Az első napok
Az első 3 nap kritikus lehet, hiszen ezeken a napokon még érezhet fájdalmat, valamint a már említett véralvadás is ekkor kezdődik meg. Fontos, hogy ebben a szakaszban kerülje a túlzó fizikai aktivitást. Körülbelül 3 nap után fog megkezdődni az érintett terület hámosodása, ezt követően pedig felgyorsul a gyógyulás.
Az íny gyógyulása
Az íny teljes regenerálódása több időt vesz igénybe, akár 1-2 hétig is eltarthat. Ennek ideje és módja szintén függhet az életkorától és az egészségi állapotától is: a fiatalok esetében például gyakran gyorsabb gyógyulási folyamatról beszélhetünk.
Miután az íny gyógyulása megtörtént, és visszanyerte eredeti állapotát, megkezdődik a lágy szövetek és csontok regenerálódása. Ez utóbbi több hétig, sőt akár több hónapig is eltarthat.
Mit fog érezni a gyógyulás folyamata során?
Ahogyan azt már említettük, előfordulhat, hogy a foghúzást követően fájdalmat, enyhe vérzést, duzzanatot tapasztal. Fontos ezekkel a mellékhatásokkal tisztában lennie annak érdekében, hogy tudja, mi a teendő ilyenkor, hogy hogyan tudja enyhíteni a panaszokat!
Duzzanat
Amennyiben duzzanat jelentkezett a kihúzott fog helyén és az arcán, úgy jegeléssel tudja ezt enyhíteni. Jégzselé köré tekerjen egy vékony kendőt, majd óránként hagyja az arcán körülbelül 10 percig.
Vérzés
Ha enyhe vérzést tapasztal a foghúzást követően, akkor a vérzés megszüntethető egy steril gézlap segítségével. Egy kis darab gézlapot helyezzen a vérző területre, majd óvatosan harapjon rá és határozottan gyakoroljon nyomást a sebre. Hagyja így kb. 15-20 percig. Amennyiben a vérzés még órákkal a beavatkozás után is erős és intenzív, akkor mindenképp keresse fel fogorvosát!
Véralvadás
A véralvadás miatt “kocsonyásnak” érezheti a még be nem gyógyult sebet. Annak érdekében, hogy a véralvadás a megfelelő módon elő tudja segíteni a gyógyulást, kerülje az öblögetést az első napokban! Az öblögetés hatására ugyanis kieshet a sebből az ún. vérdugó, aminek következtében a gyógyulási folyamat elhúzódhat, vagy esetleges komplikációk léphetnek fel.
Türelem, türelem, türelem
Egy seb gyógyulása minden esetben időigényes folyamat, ami türelmet igényel. Az íny egy nagyon érzékeny terület, a szövetek teljes regenerálódását pedig még házi praktikákkal sem fogja tudni felgyorsítani. A jó hír, hogy ha figyel, elkerülhető az, hogy kitolódjon a gyógyulási folyamat, és komplikációk, további problémák lépjenek fel. Amennyiben szeretné támogatni a gyógyulás folyamatát, úgy érdemes lehet az ide kattintva elérhető tanácsokat is megfogadnia!
Bízunk benne, hogy könnyedén átvészeli az első pár kritikus napot, majd 1-2 hét után már el is felejtheti a beavatkozást. Ha szeretne még hasznos tanácsokat és tudnivalókat olvasni a témával kapcsolatban, akkor figyelje a Liget-Dent honlapját, ahol minden hasznos információt megtalál!
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. május 3.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak