A fascia jelentősége és kezelése

Izomfájdalmak esetén a regenerálódást és az izom egyensúly helyreállítását segíthetjük fascia kezelésekkel. Hogy mi is az a fascia, miért fontos, és mit lehet tenni az egészségéért, Berkiné Fehér Éva partnerünk alábbi cikkéből kiderül!

Mi a fascia?

A fascia egy hártya, pólya, egy laza rostos kötőszövet, mely a szervezetünk minden egyes szervrendszerét, szervét beborítja és így egy hálózatos láncolatos egységet alkotva a testben, testünk legnagyobb szerveként, összetett funkciójával támogatja a létfontosságú folyamatokat is.

Legmélyebb rétege a viscerális fascia, mely beborítja a szerveket. Középső rétege a mélyréteg, mely fedi az izmokat, izomcsoportokat, és végül a felületes rétege a bőr alatti terület, amely mintegy külső ruhaszerű burokként stabilitást, védelmet biztosítva befedi az egész testet.

Mi a szerepe?

A kötőszövetnek nemcsak a tökéletes mozgásminták kialakításában van szerepe, hanem a tápanyagokat szállítva, immunológiai, hormonális folyamatokat és mechanikai védelmet biztosítva részt vesz az életfontosságú funkciók fenntartásában és koordinálásában.

Optimális esetben a fascia összhangban működik az izmokkal és az izomrostok pici területeivel, s ezen területekhez kapcsolódva biztosítja az izom hatékony működését, erőkifejtését.

Hogyan kezelhető?

A fascia láncolatok, meridiánok olyan útvonalak a testben, melyek tetőtől talpig összekötik testrészeinket, meghatározzák testtartásunkat és lehetővé teszik mozdulataink kivitelezését.

A különböző mozdulatok minden emberben ugyanazon láncolatok mentén jönnek létre (pl. egy gerinccsavaró mozdulat vagy egy előre hajlás minden embernél ugyanazokat a kötőszöveteket aktiválja).

Ha megjelenik egy fájdalomérzet valahol a testben, akkor a feszülés és a negatív hatás az érintett lánc további pontján is végigfut.

A kezelések során ezt az információt kihasználva a feszültség pontok oldásával segítjük az egyensúly helyreállítását, majd a megfelelő mobilizációs és fejlesztő gyakorlatok kiválasztásával és gyakorlásával a mozgásminták helyes létrehozását is (és ami minden terápiás és céltudatos mozgásnál nem kihagyható – a tudatosítással lágyságba, könnyebbségbe, lazaságba érkezettséget is).

A fasciák kezelését többféle manuális módszerrel segíthetjük (én Fdm, craniosacralis, oszteopátiás, manuális-triggerpont terápiás, SMR, fasciakés, kötőszöveti, köpöly és speciális gerincmasszázs kezeléseket alkalmazok), melyekben a lazítás és stabilizálás mellett az idegrendszeri folyamatok összehangolása és a megerősítést is segítő otthoni gyakorlatok alkalmazása is kiemelt terápiás cél.

Az otthon használható eszközök közül az SMR hengert ajánlom, mely rendszeres alkalmazásával sportolás mellett fenntartható az izmok rugalmassága és kioldható a fájdalom és az izomláz is.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Manualterapeutaként az a tapasztalatom, hogy a vissza-visszatérő blokkok esetén érdemes szakember segítségét kérni, hiszen a csontos blokkok oldását házi módszerekkel nem mindig lehet oldani. A fájdalmakat, kellemetlenségeket sokszor 1-2 kezeléssel orvosolhatjuk, s így elkerülhetjük a további kompenzációs panaszok kialakulását is.

Állapotfelmérés, mozgásvizsgálat és kezelés igénye esetén keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:

Berkiné Fehér Éva
Gyógytornász-gerincterapeuta
Manualterapeuta, Hatha- és kismamajóga oktató
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
e-mail: b.feher.eva@gmail.com
telefon: +36-20-228-5560

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak