Fájdalomcsillapitás természetes módszerekkel

Mi mindent okozhat a fájdalom a szervezetünkben? És hogyan lehet mindezt megszüntetni? Számos természetes módszerrel! Ismerje meg Berkiné Fehér Éva fizioterapeuta, gerinc és manuálterapeuta, jógaoktató írásából!

A fájdalom okai és hatásai

Az egyensúlyból kibillent szervezet számos jelzéssel késztet minket a változásra. A fájdalom gyakori tünet, mely kezelésének leghatékonyabb módja a kiváltó ok felderítése, megszüntetése. A legtöbb esetben ezt kikerülve igyekeznek kémiai úton csökkenteni a panaszokat, mely hosszútávon többnyire nem jelent megoldást a problémára.

A szervezet öngyógyító és fájdalomcsillapító rendszere képes a regenerációra. A gyógyuláshoz szükséges területek, sejtek funkciójának harmonizálásához legtöbbször olyan lehetőségek is hozzásegíthetnek, melyek gyors és tartós eredményt hoznak, és mellékhatásmentesek (pl. változtatás az életkörülményeken, testtartás korrekció, stressz, gyulladás csökkentése, gyógynövények, tudatos technikák). Kutatások bizonyítják, hogy hosszantartó fájdalom hatására a gyulladásos folyamatok felszaporodnak a testben és az agyi területeken, melynek következtében az agyban jelentősen csökken a memóriáért felelős hippocampus és az érzelmekért felelős amigdala területe. Az immunrendszer folyamatos leterheltsége miatt a gyulladást stimuláló gliasejtek aktivitása nő, mely serkenti a fájdalomközpontot és e folyamatok tartós fennállása további védekezésre készteti a szervezetét. Ez további romlást és nehezítést jelentő – akár a szürkeállomány csökkenést előidéző – panaszokat okozhat.

A fájdalom kezelése

Sokat segítenek ezen folyamatok ördögi körének megszüntetésében, a fizikai-lelki sérülésből adódó berögzültségek felismerésében a relaxációs és tudatos jelenléten alapuló technikák (pl. jóga, meditáció), melyek segítik az érzelmi, lelki, fizikai blokkok felszabadítását, régi rossz mozgás és cselekvésminták átírását.

Ezen kutatások eredményeinek ismerete hozzásegíthet minket ahhoz, hogy elfogadjuk az oki terápia fontosságát és a pszichológiai, meditációs, vizuális és alternatív gyógymódok hatékonyságát, melyek segítik az öngyógyító folyamatok beindítását, az okok megismerését és az önismeret fejlesztését.

A kezelés eredményessége függ a beteg személyiségétől és a fájdalomhoz való viszonyulásától, hiszen a felismerés az elfogadás első lépcsőfoka a betegség leküzdésének és elengedésének.

A keleti gyógyászatban nagyon fontos a dualitás megtapasztalása, hiszen mindenben megtalálható és egymás nélkül nem létező a gyengeség és az erő (ez a dualitás a szervezetben is fellelhető, pl. flexor-extenzor, jobb-bal), a jó és a rossz párosa. A gyógyítás során kézzel fogható, érezhető ez a küzdelem a betegség és egészség között. Az öngyógyítási folyamatokat támogató, önelfogadást erősítő technikákkal növelhetjük az egészség erejét a paciensekben. E küzdelemben a szélsőség tudatos megélése, elfogadása, kaput nyit (erőt ad) az ellentétének megragadásához, jelen esetben az egészség örömteli megtapasztalásához, megtartásához és megbecsüléséhez.

Milyen természetes fájdalomcsillapító módszereket alkalmazhatunk?

1. Étkezés

A fájdalomcsillapításban segít a böjt, hiszen a lerakódott salakanyagok eltávolítása után a szervezet megkönnyebbülten tudja folytatni a munkáját és a szöveti légzés javulása, a nyomás különbségek kiegyensúlyozódása segít a gyógyulásban.

2. Gyógynövények

Például az arnika, feketenadálytő, orbáncfű, rozmaring, menta segíti a szövet regenerálását, gyulladás csökkentését, fájdalomcsillapítást.

3. Masszázs

Masszázzsal jelentősen javítható a fizikai és mentális állapot, és akár a meridiánokra is pozitívan hathatunk.

4. Reflexológia

5. Fasciaterápia

6. Kínai akupresszúra

Az egyik leggyakrabban használt pontja a vastagbél 4-es pont, általános fájdalomcsillapító pont (fejfájás, hasfájás).

7. Hidroterápia

Hideg-meleg víz, tangentor.

8. Bach virágterápia

Lélek, test, szellem harmonizálása.

9. Aroma terápia

Például doTerra levendula, tömjén, deep blue.

10. Autogén tréning, relaxáció

Test megismerése, tudatos technikák gyakorlása segít a stressz csökkentésében, kezelésében, testtartás korrigálásában.

11. Meditáció

Magasabb szintű fizikai ellazulást érhetünk el meditációs technikákkal, melyek nagyfokú szellemi megnyugvást is eredményezhetnek és fejlesztik a koncentrációt, tűrőképességet.

12. Tudatos technikák

  • Pozitív gondolkodás, megerősítések, vizualizációs technikák
  • Eltereléses technikák (segítenek kilépni az aggódás, nehézségek, vívódások ismétlődéséből)
  • Mantra, ima (erősítenek a hitben, kitartásban, pozitív jövőkép megélésében)
  • Manuális technikák (triggerpont terápia, manualterápia, fasciaterápia), a szöveti feszülés csökkentés, mozgás tartomány növekedés, mozgás javulás megéreztetésével tudatosan megéljük a javulást, fájdalommentességet, és segítik a statikai elváltozások, energetikai folyamatok normalizálását.

13. Mozgással összekötött meditáció

Pl. tai chi, jóga – a jobb-bal agyféltekét harmonizáló hatása javítja a koordinációt, koncentrációt, egyensúlyfejlesztő, rugalmasságot, erőt kifejtő lazító hatású.

14. Írás

A stressz, negatív dolgok kiírása segíti a stressz levezetését, a pozitív megerősítésével ennek tudatos megélését.

15. Légzés technikák

Segítik a test ellazulását, elvonják a figyelmet a gondoktól, fájdalomról, megtöri a negatív gondolatok láncolatát.

16. Jóga légzések

Tűz légzés, nyújtott légzés.

17. Köpölyözés, moxa

18. Helyi vérbőség fokozása

Gyógynövényekkel, pakolásokkal, manuális technikákkal. Segítenek az anyagcserefolyamatok fokozásában, salakanyag felszabadításában, vérkeringésbe juttatásban.

19. Homeopátia

20. Vitamin, ásványi anyag bevitel

Hiányállapot is okozhat panaszokat, pl. Ca, Mg, B6- zsibbadás, izomfájdalom, fejfájás, pszichés panasz.

21. Schüschler-sók

Ásványi anyag pótlás.

22. Célirányos, egyénre szabott mozgás, sport

23. Pszichológiai módszerek

24. Kineziológia

25. Magneto-, fiziko-, lézerterápia

Lokálisan a szöveti funkciók támogatásával ödémák csökkenésével, gyulladásos folyamatok megszüntetésével érhetünk el panaszmentességet, és mágnesterápiával támogathatjuk a szervek működését, fokozhatjuk a relaxációt, segíthetjük az alvást.

26. Fényterápia, színterápia

Segítik a helyi funkciókat, támogatják a csakrák működését.

27. Osteopátia, craniosacralis terápia

Az idegrendszer, izom, ideg, kőtőszövet, szervek, gerinc komplex együttműködésén alapuló és ezen rendszereket harmonizáló kezelések.

Nagy öröm látni, mikor a szervezet energetikai folyamatai a mérleg pozitív irányába billenve, gyors eredményeket hoznak egy ember életében fizikálisan, mentálisan. A testi állapot javulással sok egyéb pozitív lelki változás is megfigyelhető (kisimultabb lesz az arc, a korábban mogorva ember mosolyog, sokkal beszédesebb, nyitottabb az újra, a sportra), mely sokat segít az életmódváltoztatásban, egészségmegőrző programok elfogadásában.

Kihez fordulhat segítségért?

Ha kérdése adódik a témában, vagy szeretne állapotfelmérésre, kezelésre jelentkezni, akkor keresse Berkiné Fehér Évát bizalommal az alábbi elérhetőségeken:

Berkiné Fehér Éva
fizioterapeuta
gerinc és manuálterapeuta
jógaoktató
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
e-mail: b.feher.eva@gmail.com
telefon: +36-20-228-5560

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak