Sacroiliacalis (SI) ízületi fájdalmak okai, kezelési lehetőségei
Cikk megjelenésének dátuma: 2023. április 17.
A derékfájdalom egyik okozója a sacroiliacalis (SI), azaz a keresztcsont-csipőcsonti ízület diszfunkciójából eredő fájdalom. Mi okozza ezt és hogyan csökkenthető vagy szüntethető meg? Ismerje meg Berkiné Fehér Éva partnerünk cikkéből, és igény esetén forduljon hozzá segítségért!
Mi is az az SI ízület?
Az SI ízületeink fő feladata a mozgás során keletkezett erőhatások kiegyenlítése és megfelelő erőátvitel biztosítása az alsó- és a felső testfél között. Ehhez szükség van az SI ízület megfelelő stabilitására.
Az SI ízületünk a keresztcsont és a nagy csípőcsont között helyezkedik el, és itt teremt kapcsolatot a gerinc és a medence között. A keresztcsontunk egyrészt a gerinc alsó szakaszához (5 csigolyatest összecsontosodásával keletkezett), másrészt gyűrű alakú medencénkhez tartozik. A medence alkotásában részt vevő csontok nem csontosodtak össze egymással, azok ízületekkel kapcsolódnak össze. A gyűrű formálásához a keresztcsont két oldalán található ízületi felszínek kapcsolódnak a csípőcsontokon lévő ízfelszínekhez. A felszíneket rostos porc és hyalin porc is borítja, az ízületi réseket folyadék tölti ki, amit rostos tok vesz körül.
A stabilitását nagyban növeli az ízületet körülvevő rendkívül erős szalagos szerkezet, és a normál működéséhez szükséges a megfelelő izomrendszer és izom-ideg kapcsolat is.
Az SI ízületek feszes szerkezetük ellenére minimális ízületi mozgással rendelkeznek.
Hogyan alakul ki a fájdalom?
Az SI ízületek fájdalmát legtöbbször a nem megfelelő mértékű mozgástartomány okozza úgy, hogy vagy mindkét, vagy az egyik oldali SI ízületben fokozódik (hipermobil SI) vagy csökken (hipomobil SI) az elmozdulás.
Hipermobilitást a meglazult szalagrendszer, valamint az izmok működésének egyensúlyában bekövetkező változások, egyes izomcsoportok alulműködése okozhat. Míg a hipomobilitás hátterében a túl feszes izmok és lágyrészek, illetve a mozgásszegény életmód áll.
Az SI fájdalom-érzékeny szerkezet, sűrű idegvégekkel. A tünetek tompa, általában egyoldali alsó háti fájdalmak, melyek súlyosbodnak felálláskor vagy lépcsőzéskor, és hosszas ülés vagy sétálás után. A kisugárzás ritka (csípő, fenék, comb, még ritkábban a térd alá). Az SI rendellenesség során a tompa vagy éles fájdalom jellemző, mely általában fizikai tevékenység során fokozódik.
Az SI problémában szenvedőknél kialakulhat kompenzációs feszülés és működési rendellenesség a környező izmokban. Az SI ínszalagjai kapcsolódnak a csípőt stabilizáló, lábszárat, derekat mozgató izmokkal, ezért ezen területeken is gyakran találunk blokkot. Illetve gyakori oka a lágyrész blokkok miatt létrejött végtaghossz különbségeknek is.
Miből áll a kezelés?
A kezelés lényege, hogy a keresztcsont és a csípőcsont közötti ízület 2-3 mm-es kimozgatásával az ízület mozgásának elakadását megszüntetjük, annak blokkját – lokális és a kompenzációs területeken is – feloldjuk. Így az ízületben keletkezett feszültség kioldásával csökkenhet vagy teljesen megszűnhet a lumbális fájdalom.
Gyulladás esetén gyulladás csökkentő terápiák alkalmazása és szsz. pár napos tehermentesítés javasolt (lézer-, mágnes-, fizikoterápia, kurkuma fogyasztás, vérbőséget okozó krémek alkalmazása).
Az ízületek kimozgatása rendkívül finom módon történik, teljesen fájdalommentes és viszonylag rövid időt vesz igénybe.
Én a finommanális kezelést craniosacralis lazítással szoktam kombinálni, mely a sacralis folyamatok segítése mellett a mentális, hormonális és fájdalomcsökkentő központi funkciók normalizálását is segíti.
A korrekciók elvégzése mellett nagyon fontos a csípőtáji terület izmainak célirányos erősítése, a testtartás korrigálása és szükség esetén az életmód változtatásra ösztönző tanácsok biztosítása is (testsúly normalizálása, stressz csökkentése és a megfelelő mennyiségű vitamin és ásványianyag pótlása: Ca, Mg, kollagén stb.).
Kihez fordulhat segítségért?
Állapotfelmérés és kezelés igénye esetén keressen az alábbi elérhetőségeimen:
Berkiné Fehér Éva
Gyógytornász-gerincterapeuta
Manuálterapeuta és jógaoktató
honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
telefon: +36-20-228-5560
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2023. április 17.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak