Császármetszés utáni hegfájdalom kezelés
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. november 23.
Magyarországon évente 25-30 ezer gyermek születik császármetszéssel. A császármetszéssel szülő nők jó része szembesül a műtét utáni krónikus hegfájdalommal, akár évekkel a szülés után is és a heg jelenléte is zavaró lehet. Sokan úgy gondolják, hogy ezekkel a kellemetlenségekkel együtt kell élni, de szerencsére több megoldás is van a probléma megszüntetésére, amiket most megismerhet a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ cikkéből.
Mi történik a császármetszés után?
A császármetszés során hét réteget vágnak át az orvosok, hogy világra jöhessen a gyermek. Átvágják a bőrt, a zsírréget, a hasizmokat, az izmokat borító kötőszövetet és szalagokat, a méhet és a magzatburkot. Az orvosok, miután kiemelték a gyermeket, összevarrják az egyes rétegeket, egyesítik a sebszéleket és kezdetét veheti a császármetszés utáni gyógyulás.
A seb gyógyulási ideje általában 6 hétig tart, és három fázisból áll. Az első fázis a gyulladás szakasza, ilyenkor a seb duzzadt, érzékeny és vörös. A gyulladásos szakasz közvetlenül a beavatkozás után kezdődik és rendszerint 3-4 napig tart. Ezt követi a proliferációs szakasz, mely 3-4 hét alatt megy végbe. Ilyenkor hirtelen megemelkedik a kollagén termelés, új erek alakulnak ki, a seb összeforr és a kollagén ugyanolyan hirtelenséggel kiürül. Ezt követi az átalakulási szakasz, amely során a heg elvékonyodik, halványodik. Ez a szakasz akár évekig is tarthat.
Hogyan alakul ki a császármetszés utáni hegfájdalom?
Annak ellenére, hogy az orvosok minden réteget összevarrnak, a hegesedés az egyes rétegeken belül külön-külön is végbe mehet. Az ilyen apró hegek miatt az egyes rétegek összetapadnak, és összeforrva nem képesek szabadon mozogni egymáson. Annak függvényében, hogy mely részen alakultak ki, különböző panaszokat okozhatnak.

Okozhatnak állandóan jelentkező feszülést, fájdalmat a seb környezetében. Jelentkezhet időszakos fájdalom, vagy görcs is bizonyos időszakokban, vagy tevékenységeknél. Gyakori a menstruáció idején fellépő fájdalom vagy görcs, de székelés vagy szex közben is okozhat fájdalmat a császármetszés utáni heg.
A heg okozhat még emésztési problémákat, gyakori vizelési ingert vagy fájdalmat olyan testtájakon, amelyekkel összeköttetésben állnak az egyes rétegek. Gyakori a heg miatti derék- vagy keresztcsont környéki fájdalom is, amely esetén ritkán gondolnak hegfájdalomra. Az okozott kellemetlenségek miatt mindenképpen javasolt császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelése.
Császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelésének módszerei
A császármetszés hegét a legjobb már a sebgyógyulás után (kb. 6 hét) elkezdeni, hogy a letapadások ne alakuljanak ki, ne állandósuljanak. Ehhez mindenképpen szükséges gyógytornász segítsége. A hegkezelés hasonló a masszázshoz, és segítségével mobilizálhatóak a rétegek, és a szervek mozgása is biztosított lehet.
A gyógytornász alkalmazhat manuál terápiát, köpölyözést, viscerális masszázst, vagy a legújabb eljárást, a száraz tű, vagy dry neeling kezelést.
Száraz tű kezelés a császármetszés okozta heg és hegfájdalom kezelésére
A száraz tű kezelés egy fájdalommentes, kíméletes kezelési módszer, amellyel rövid idő alatt nagy eredményeket lehet elérni. A kezelés során, az erre kiképzett, krónikus fájdalom kezelésében és megszüntetésében járatos specialista, apró tűket szúr a bőrön keresztül a hegszövetbe, amely fájdalommal nem jár, de szinte azonnali fájdalomcsillapító hatása van.
A heg a kezelések hatására ellaposodik, felpuhul és nem okoz a későbbiekben fájdalmat. Nem csak fájdalomcsillapító hatása miatt javasolt a száraz tű kezelés. A kezelések hatására a heg kevésbé lesz észrevehető, a megjelenése kevesebb esztétikai problémát okoz majd.
Ha a császármetszés utáni heg fájdalmat, kényelmetlenséget okoz, mindenképpen javasolt a heg kezelése.
A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban teljeskörű, komplex kezelési megoldást talál a fájdalom megszüntetésére, legyen szó császármetszés okozta hegesedésről, vagy más, kismedencei vagy végbél fájdalomról.
A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2024. november 23.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak