Az étrend-kiegészítők
Cikk megjelenésének dátuma: 2020. augusztus 26.
Étrend-kiegészítőket abban az esetben érdemes alkalmazni szakemberrel való konzultáció után, ha a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás valamilyen okból nem biztosított, így bizonyos tápanyagokból a szervezet kiegészítésre szorul. Ilyen állapot lehet például a fogyókúra, egy betegség utáni felépülési időszak, felszívódási zavarok, vagy a stresszes életmód.
Magyarországon évente több mint negyven milliárd forintot költenek úgynevezett étrend-kiegészítőkre. Eredetileg az étrend-kiegészítők egy olyan termékcsoport, melyek a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, és koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat (vitaminokat, nyomelemeket) egyenként vagy kombináltan.
Szabályozási okokból ma étrend-kiegészítő kategóriában szerepel számos gyógynövényes készítmény is, annak ellenére, hogy vannak köztük gyógyhatással rendelkezők is.
Ennek az oka az, hogy a gyógyszerek forgalomba hozatala hosszadalmas folyamat eredménye, mely laboratóriumi vizsgálatok, állat-kísérletek, és embereken végzett tanulmányok segítségével térképezi fel a hatásokat és mellékhatásokat. A gyógynövényes termékek többségénél ezeket a vizsgálatokat nem végezték el, így hivatalosan gyógyhatás sem tulajdonítható ezeknek a készítményeknek.
Az étrend-kiegészítők forgalomba hozatala közel sem olyan jól ellenőrzött procedúra eredménye, mint a gyógyszerek esetében, így alkalmazásuk esetén különösen elővigyázatosnak kell lennünk. Mivel a forgalomba hozatal előtt az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI) csak bejegyeztetni kell a készítményt, a minőséget és hatásosságot senki nem ellenőrzi, sőt, akár veszélyes anyagok, vagy hamisított gyógyszerek is kerülhetnek így piacra. Legnagyobb kockázatot főként az internetes kereskedelem rejti magában. Nem ritka, hogy természetesnek mondott készítményben vényköteles gyógyszer hatóanyaga van.
Csak megbízható gyártótól vásároljon, és mielőtt bármilyen étrend-kiegészítőt elkezdene alkalmazni, mindenképpen kérje ki orvosa véleményét!
Mikor érdemes alkalmazni?
Gyógynövényes készítmények használata előtt is kérje szakember segítségét, hiszen előfordulhat, hogy valamely állandó gyógyszere mellett az adott növényt nem alkalmazhatja.
Ne kezdjen megadózisú (a megengedettnél sokszorosan nagyobb adagokat tartalmazó) vitaminkúrába, csak ha orvosa azt indokoltnak tartja. Időnként (például idegsérülések után) előfordul, hogy nagyobb adagú, vagy akár injekciós kezelés is szóba jön, de a vitaminok túladagolása veszélyeket is rejthet magában.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2020. augusztus 26.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak