Az aranyér tünetei és szövődményei

Az aranyérről szinte már mindenki hallott. Nagyon sok embert érint a probléma, igazi népbetegséggé váltak az aranyeres panaszok. Az aranyér tüneteit fontos felismerni, és időben segítséget kérni, hogy az aranyér szövődményei elkerülhetők legyenek. A tüneteiről, lehetséges szövődményeiről és kezeléséről partnerünk, a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ cikkében olvashat. A Központhoz bátran fordulhat segítségért tünet esetén.

Aranyér tünetei

Az aranyérnek két fajtája van, a belső és a külső aranyér. Kialakulásuk hátterében ugyanazok az okok állnak, azonban eltérő tüneteket okoznak.

Belső aranyér tünetei

A belső aranyér szerepe a végbél légmentes lezárásának segítése, ezzel segítve a széklet és a gázok visszatartását. A belső aranyér probléma akkor alakul ki, ha az aranyeres párnák kitágulnak, és sérülékennyé válnak.

A belső aranyeret súlyosságától függően 4 stádiumra oszthatjuk. Az első stádiumban különösebb problémát nem okoz az aranyér. Fájdalom ilyenkor még általában nem, vagy csak enyhén jelentkezik. A legtöbb esetben a véres toalettpapír mutatja a probléma meglétét.

A második stádiumban lévő aranyér székelés közben előesik, azaz kilóg a végbélből, de utána magától visszahúzódik. Ebben a stádiumban gyakoribb és erőteljesebb a vérzés, a fájdalom is intenzívebben jelentkezik.

A harmadik stádium esetén az aranyér előesik székeléskor, de már nem tud magától visszahúzódni. Ilyenkor még kézzel visszahelyezhető a végbélbe. A tünetei fájdalom, vérzés, váladékozás, idegentest érzés.

A negyedik stádiumban lévő aranyér már kézzel sem helyezhető vissza a helyére. Az aranyeres párnák olyan mértékben megnyúltak, hogy folyamatosan kilógnak a végbélből. Viszketés, fájdalom, jelentősebb mennyiségű vérzés, váladékozás, idegentest érzés, komfort vesztés alakulhat ki.

Külső aranyér tünetei

A külső aranyér bevérzése azonnali feszítő, szúró fájdalommal jelentkezik. A végbélnyílás környékén alakul ki, kézzel is könnyen kitapintható, fájdalmas csomó formájában. A kezdeti, intenzív fájdalom a bőr alatt kialakuló vérömleny miatt jelentkezik, mely néhány nap alatt a bőr kitágulása után jelentősen enyhül, majd megszűnik. Kialakulása után gyakran jelentkezik viszketés, idegentest érzés, komfortérzet vesztés, de ha megsérül, előfordulhat enyhe vérzés, váladékozás is.

A vérrög felszívódása után hátra maradhat egy kis bőrfüggelék, mely általában esztétikai és higiéniai problémákat okoz. Egyéni tolerancia szint kérdése, hogy a bőrfüggeléket el kell-e távolítani, melyet szükség esetén könnyen el lehet végezni.

A valódi külső aranyér rendszeresen, szinte minden székeléskor beduzzad. Mivel idővel egyre nagyobbá válik, eltávolítására általában sor kerül.

Aranyér szövődményei

Az aranyér szövődménye lehet a székrekedés, mely a székelés közben fellépő fájdalom miatt alakul ki. A fájdalomtól való félelem miatt minél tovább visszatartják a székelést, amely hatására a széklet összetömörödik, kiszárad. Így aztán még nehezebb lesz a székelés, még nagyobb fájdalommal jár, ami tovább súlyosbíthatja az aranyér állapotát és más panaszokat is okozhat.

Ha megsérül az aranyeret borító nyálkahártya, az vérzést, váladékozást, viszketést okoz. A vérzés általában nem számottevő, de hosszú távon kezelés nélkül akár vérszegénységet is okozhat. A sérült nyálkahártya begyulladhat, fertőzések alakulhatnak ki benne, amelyek kezelés nélkül növelhetik a daganatos megbetegedés kialakulását is és további panaszokat okozhatnak.

Az aranyér szövődménye lehet még az ún. aranyér krízis. Az aranyér krízis kialakulását a kizáródott aranyér csomók okozzák. Ilyenkor végbéltáji duzzanat, gyulladás, fájdalom, láz, elesettség érzés jelentkezik, és sürgős műtéti megoldást igényel.

Tünetek esetén keressen fel egy aranyér specialista orvost!

Az aranyér gyakran nem alapbetegség, hanem egy másik probléma tünete. Az aranyeresnek hitt tünetek mögött sokszor más probléma áll, amely lehet akár daganatos megbetegedés is. Ha jelentkeznek a tünetek, ne várjon, minél hamarabb kérjen segítséget!

A Dr. Bánfalvi Péter proktológus által alapított Aranyér Központban Budapesten és Székesfehérváron empatikus, felkészült orvosok várják. A vizsgálatokat a lehető legkényelmesebb módszerekkel végzik, és komplex, személyre szabott megoldásokkal segítenek a végbéltáji panaszok kezelésében.

Időpontfoglalás, bővebb információ: Dr. Bánfalvi Aranyér Központ.

A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.

Hasonló cikkek

Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak