Április 2. - Az Autizmus Világnapja
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. április 2.
Április 2-án világszerte híresebbnél híresebb épületek – Big Ben, Eiffel-torony vagy az Empire State Building – borulnak kék fénybe, ezáltal megismertetve az embereket ezzel a több tízmillió személyt érintő betegséggel, és elősegítve társadalmi beilleszkedésüket.
2007-ben az ENSZ kezdeményezésének célja a világnap létrehozásával nem más volt, mint hogy felhívja a figyelmet az autizmus korai felismerésének és az autizmussal élők fejlesztésének fontosságára.
Bizonyára Ön is ismeri az Esőember című filmet. A film főszereplője kiválóan ábrázolja az autizmus fő tüneteit: az autizmussal élők nehezen létesítenek kapcsolatot másokkal, a külvilággal, kommunikációs képességük gyenge, kötődnek a megszokott tárgyakhoz, napi rutinhoz, gyakran hosszú időnként ismételgetik ugyanazokat a mozdulatokat. Jellemzőek rájuk a látszólag indokolatlan dühkitörések, ugyanakkor bizonyos területeken képességeik kiemelkedőek lehetnek. A károsodás az élet minden területét érinti. Az esetek kétharmadában szellemi visszamaradottság is társul a kórképhez, de ennek mértéke a kommunikáció nehézsége miatt többnyire nehezen megítélhető.
Az autizmus tünetei laikus számára is felismerhető formában leggyakrabban már 3 éves kor alatt jelentkeznek. A betegség oka nem ismert, de kialakulásában feltételezhetően szerepet játszanak genetikai tényezők is. Testvérek között megjelenése ötvenszer gyakrabban fordul elő. Habár az autizmusra nincs gyógymód, korai felismeréssel és fejlesztéssel sokat lehet javítani az autizmussal élő betegek életminőségén.
Az autizmus már a születéstől fennálló állapot, azonban gyakran csak évek múltán ismerik fel a tüneteket. A tünetek erőssége meglehetősen széles skálán mozog: mély fogyatékosságtól az ép intellektusú ember enyhe szociális készségzavaráig terjed. Éppen ezért mai szemlélet szerint úgynevezett spektrumzavarként írják le (autisztikus spektrumzavar). Ezen belül valamivel jobban körülírható zavarokat külön névvel is jeleznek.
Asperger-szindróma:
Az Asperger-szindrómások gyakran rendelkeznek átlagos vagy annál magasabb intelligencia szinttel, képesek szavakkal kommunikálni, de nehezen tudják értelmezni a testbeszéd, arckifejezés, hanghordozás kommunikációs jelentéseit. Fiúknál háromszor gyakrabban fordul elő, mint lányoknál.
Rett szindróma:
A gyermek 6-18 hónapos koráig rendben fejlődik, majd váratlanul elveszíti minden korábban szerzett kommunikációs és koordinációs készségét. Ez a betegség kizárólag lányoknál fordul elő.
Gyermekkori széthúzó zavar:
A gyermek elveszíti szociális, nyelvi és szellemi képességeit 2-4 év normál fejlődést követően. Gyakran társul rohamok megjelenésével is.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. április 2.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak