Allergiás vagyok a házi kedvencemre, de miért?

Az állatszőr-allergia kifejezés kissé megtévesztő, mert valójában nem csupán az állatok szőre az, amely kellemetlen allergiás tüneteket okoz. Az állatok bőre állandó megújulásban van, szinte folyamatosan hámlik. A lehámlott, porszem nagyságú hámdarabkák nemcsak a bútorokon, lakástextileken, ruházaton tapadnak meg, de akár folyamatosan keringhetnek a levegőben is. Így hatásukat csaknem úgy fejtik ki, mint a virágpollenek.

Ezért történhet, hogy az allergiás tünetek akkor is felléphetnek, ha nem tartózkodunk egy helyiségben az allergiát kiváltó állattal. Sőt, a tünetek még akkor is jelentkezhetnek, ha az otthonunkba be sem engedjük az állatot, hiszen ruhánkon a lakásba vihetjük az allergéneket.

Nem csak a lehámlott bőr az egyedüli allergén. Az állatok nyála, vizelete, de még a faggyúmirigyeikben található váladék is válthat ki allergiás reakciót, a szőr pedig kiválóan alkalmas arra, hogy az allergének megtapadjanak rajta. A nyál és a hámsejtek mellett az állatok bundája a virágpolleneket és a port is összegyűjti. Ezért gondolhatjuk azt, hogy az állatszőrre vagyunk allergiásak.

Az állatok okozta allergiás reakció a pollenallergiához hasonlóan szemviszketéssel, könnyezéssel, tüsszögéssel, orrfolyással járhat, de az állatokkal való érintkezés következtében akár csalánkiütések (urticaria) is jelentkezhetnek. A csalánkiütések kellemetlenül viszkető, égő, rózsaszín, a szúnyogcsípéshez hasonló foltok a bőrön.

Nincsenek olyan kutya- és macskafajták, amelyek társaikkal ellentétben nem allergizálnak (hipoallergének). Az igazság csupán annyi, hogy bizonyos fajták kevésbé nyáladzanak, lassabban hámlik, és kevésbé zsírosodik a bőrük, így mérsékeltebben allergizálnak.

Bár allergiát okozó állatként legtöbbször a macska és a kutya jut eszünkbe, más hobbiállatok, egerek, hörcsögök, tengerimalacok, madarak, lovak, de még a haleledelben található rovarok is okozhatnak allergiás reakciót. Az allergiatípusok egymástól függetlenül is jelentkezhetnek, lehet, hogy valaki csak a kutyákra vagy csak a macskákra allergiás.

Allergia esetén a leghatékonyabb, amit tehetünk, ha lemondunk a kisállatok tartásáról. Ha ezt mégsem tennénk, akkor se engedjük be az állatot hálószobánkba, főleg ne az ágyba! Gyakran takarítsunk, fürdessük és fésüljük gyakran kedvencünket, bár a legjobb, ha ezt másra bízzuk! Takarítsuk gyakran az állat almát, fekhelyét! Az allergének megtapadásának minimalizálása érdekében, ne használjunk szőnyegeket, kárpitozott bútorokat! Mossunk gyakran kezet, arcot!

A tünetek akkor sem szűnnek meg egyik napról a másikra, ha az allergiát okozó állat már nincsen a közelben, az allergizáló hatás megszűnéséig akár egy évre is szükség lehet.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak