Szorongás és kardiovaszkuláris betegségek
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. szeptember 15.
A depresszió, a szorongás és a kardiovaszkuláris (szívet és/vagy érrendszert érintő) betegségek közti összefüggés egyre jobban foglalkoztatja a kutatókat. Egyes szakemberek szerint a szorongás nem csupán következménye, hanem oka is lehet a szív eredetű megbetegedéseknek. Gondolta volna, hogy Európában közel 70 millió ember szorong? A szorongás az egyik leggyakoribb pszichiátriai betegségnek számít. Szorongást, depressziót eredményezhet például nagyfokú félelem és bizonytalanság, pánikbetegség vagy post-traumatikus stressz. Megfigyelések szerint ez az állapot nőknél gyakrabban fordul elő.
De milyen hatása van a szorongásnak a szívre?
A szorongás extra terhet ró a szívre. A kutatások alapján egyre világosabb, hogy az ehhez a tünethez kötődő szólások, mint „majd kiugrik a szívem a helyéről”, „mi nyomja a szívedet”, „nehéz a szíve”, bizony a valóságról szólnak. A szorongás gyakorlatilag nem más, mint egy állandó, többé-kevésbé súlyos félelmi, más szóval stressz állapot, amelynek során a teljes szervezet felkészül a hirtelen reakciókra, támadásra vagy menekülésre. A szív hevesebben ver (hogy a várható, rendkívüli erőkifejtéshez elegendő oxigént juttasson az izmokhoz), a légzés szaporább lesz, az izmok valamelyest előre megfeszülnek (ezért van, hogy a nyakszirt, vállöv masszírozása jó stresszoldó hatású, mert nem csak a stressz hat az izmokra, de az izmok visszajelzései, ellazulása is a stressz szintjére). Ez természetes állapot, de a természetben huzamos ideig nem fordul elő.
Ahogy idő előtt tönkreteszi egy autó motorját, ha az alapjárati fordulatszámot állandóan magasan tartjuk, úgy terheli túl a szívet és az érrendszert az állandó stressz, és az ezzel járó, folyamatosan megnövekedett terhelés. A szorongás testi tünetei különösen károsak lehetnek akkor, ha valakinek már van valamilyen szívet vagy az érrendszert érintő megbetegedése. A szorongás a következő szívbetegségekkel és szív eredetű kockázati tényezőkkel hozható összefüggésbe: gyors szívverés (orvosi szakszóval: tachycardia), emelkedett vérnyomás, koszorúér-betegség, infarktus.
A szorongás az elhízáshoz, a magas vérnyomáshoz hasonló súlyú rizikófaktornak számít. A szorongás, mint rizikófaktor súlyát tovább fokozza a szorongás következtében kialakult (pl. mozgásszegény) életmód.
Mit tehet a szorongás elkerülése érdekében?
- Az első és legfontosabb, hogy ne szégyelljen segítséget kérni! Amennyiben észleli magán a szorongásra jellemző tünetek megjelenését, forduljon szakemberhez (háziorvosához vagy pszichológushoz)!
- Segíthet a rendszeres testmozgás!
- Ne forduljon magába, keresse barátai, családtagjai társaságát!
- Ügyeljen rá, hogy mindig aludjon eleget, az alvás legyen kellően pihentető!
- Étkezzen rendszeresen és egészségesen (kiegyensúlyozottan, változatosan)!
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. szeptember 15.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak