A prevenció fontossága a mai rohanó világunkban

A prevenció fontosságáról hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Pedig a mai rohanó világban talán még nagyobb figyelmet kellene fordítanunk rá. Szolgáltató partnerünk, a gerincterápiával foglalkozó Happyspine összegyűjtötte, mikor és mit tehetünk a mozgásban gazdag élet felé vezető úton.

Mit jelent az egészség?

Először talán magát az egészség fogalmát kell tisztáznunk, ami a teljes fizikális, mentális és szociális jólét állapota, nem pedig pusztán a betegségek és bántalmak hiánya (WHO, 1948). Az egészség pedig tudatos neveléssel érhető el, amely az 1997. évi CLIV egészségügyi törvény szerint az egészségfejlesztéssel valósulhat meg.

„Az egészségfejlesztés célja az egészségi állapot és az életminőség javítása, valamint az egészség védelme. Ennek elsődleges eszközei a betegségek és a sérülések megelőzése, valamint az egészségnevelés.”

Prevenció, azon lépések, melyek minimalizálják, illetve kiküszöbölik azokat a társadalmi, pszichológiai, szociális feltételeket, melyek érzelmi, fizikai betegséget vagy társadalmi-gazdasági problémákat okoznak, vagy hozzájárulnak ezek kialakulásához. (Vekerdy, 2010)

Hogyan valósulhat meg a megelőzés?

Ahhoz, hogy ez a megelőzés megvalósuljon, ösztönöznünk kell a gyermekeket a mindennapi testmozgásra, amit már óvodás korban meg kell tennünk. A testnevelés órákon be kell építeni a gimnasztikába a tartásjavító gyakorlatokat és célzott izomerősítést végeztetni. Megtanítani a tanulóknak a helyes testtartást, a helyes medence-beállítást, valamint iskolai tornaórák keretein belül az úszásoktatásra is nagy hangsúlyt fektetni. Ha már gyerekkorban elkezdjük az érzékenyítést a mozgással kapcsolatosan, nagy százalékban a mozgás iránti szeretet és mozgás utáni vágy felnőttkorban is megmarad.

A következő lépéseket is célszerű lenne beépíteni a mindennapi iskolai tanórákba: elméleti órákon pár perces ülő helyzetben végzett frissítő torna, illetve a helyes ülés elsajátítása. A megfelelő bútorzat is hozzájárulhat ahhoz, hogy az ülés ne progrediálja a már meglévő vagy éppen kialakulóban levő tartáshibát. (Olszewska& Trzcińska, 2012)

A mozgásszervi megbetegedések szűrése

Az iskola-egészségügy szűrővizsgálat legkorszerűbb módszere még ma is a fizikális vizsgálat, de ezen kívül még más eljárást is szeretnék bemutatni.

  1. Az új technikai fejlődésnek köszönhetően az első eljárásmód lehet az ultrahangvezérelt 3D mozgásvizsgáló rendszer, amely leginkább betegvizsgálatra, betegek nyomon követésére és tudományos munkákhoz való. A statikus vizsgálat során pontos képet kapunk a gerincről mindhárom síkban, míg a dinamikus vizsgálat során a gerinc mozgékonyságát figyelhetjük meg. (Szabó, 2009)
  2. A következő lehetőség lehet a Spinal Mouse, amely az elektromágneses impulzusváltozásokon alapul. Kezelése egyszerű, nem jár sugárterheléssel, de nincsen meghatározott normálérték. (Jáger et al, 2015)
  3. A harmadik lehetőség a Moiré-féle vizsgálat, két eltérő térfrekvenciájú periodikus struktúra egymásra hatásának az eredménye. A módszer nagy előnye, hogy a mérés minden ponton egyszerre, egy időben történik, érintésmentesen, káros sugárzás és nyomás nem terheli (Balla et al, 2008). Gyakori vizsgálati módszer, amelyet szívesen alkalmaznak a tartáshibák szűrésére (Lizis et al, 2014).

Dr. Pellet Sándor szűrővizsgálata során azt találta, hogy az óvodások körében 62%-nak van tartásbeli eltérése.

Dr. Fejérdy Gábor ugyancsak szűrővizsgálatot hajtott végre a középiskolás korosztályban, ahol az egyének 80%-ánál tapasztalt változást. Nemzetközi irodalmat is találunk, amely a fejlődés korai szakaszában már figyelmeztet bennünket a nem fiziológiás állapotra. Egy németországi óvoda gyermekei között 40-60%-ban találtak eltérést. (Weiss et al, 2004)

Számtalan kiváltó okot tudnánk felsorolni, mégis manapság re-kurrensen visszatérő probléma a mozgásszegény életmód.

Ne feledjük tehát, a legfontosabb a prevenció, vagyis a megelőzés!

Amennyiben azonban már kialakult a probléma, de szeretne ezen változtatni, jelentkezzen be a Happyspine-hoz az alábbi elérhetőségek egyikén, vagy keresse fel weboldalukat:

Honlap: https://happyspine.hu
Telefon: +36 20 475 4200, +36 20 999 6622
E-mail: info@happyspine.hu
Cím: 1041 Budapest, Deák Ferenc u. 73. fszt. 2.

A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak