A nyirokrendszer, és ami mögötte van

Miért fontos figyelnünk a nyirokrendszerünkre? És hogyan gondoskodhatunk az egészségéről? Partnerünk, Berkiné Fehér Éva gyógytornász, gerincterapeuta, manuálterapeuta és jógaoktató legújabb cikkéből kiderül.

A nyirokrendszerről

A nyirokrendszert nyirokerek alkotják, melyekben nyiroknak nevezett színtelen folyadék áramlik. Mivel e rendszernek nincs saját motorja, ezért az aktiválását segíthetjük ideális testtartással kivitelezett testmozgással, járással.

A nyirokrendszernek köszönhetően a szervezet megszabadul azoktól a káros anyagoktól, melyek a testen belül keletkeznek vagy kívülről érkezve például gyulladást generálnak a szervezetünkben.

Kulcsfontosságú a testmozgás

Manapság az alsó végtag terhelése és leterheltsége extrém módon megnőtt.
A lábon elhelyezkedő, egyébként dinamikus csoportba tartozó izmok leginkább statikus szerepet töltenek be. A helytelen testtartás és a hosszantartó ülés miatti megtört helyzetű erek és nyomás alatt lévő medencealapi területek terheltsége miatt a vénák a vért nem képesek megfelelően visszajuttatni a törzs felé, melynek következtében pangás alakulhat ki.

Ezen panaszok rendszeres testmozgással, légzőgyakorlatokkal, preventív technikákkal megelőzhetők.

Több tünettel vagy középsúlyos vénás problémával küzdőknek a torna szünetekkel, légzéssel is tűzdelt, és inkább a mélyebb izmok feszítésén alapszik. A gyakorlatok között néhány mély be- és kilégzés szükséges a karok nyújtózásával, ez is segíti a vénás visszaáramlást!

A nyirokrendszer beindításához elég néhány egyszerű gyakorlatot elvégezni. A torna alatt főleg azokra a testrészekre koncentráljunk, amelyekben a legtöbb nyirokcsomó, nyirokterület található.

Ezen fontos területek:

  • Nyak
  • Hónalj
  • Mellkas területe
  • Könyökgödör
  • Lágyék
  • Térdgödör
  • Lábujjak

Az alábbi mozgásformák megfelelően stimulálják ezeket a testrészeket, és a nyirok szabadon áramolhat.

Járás, futás

A nyirok áramlását segítő legtermészetesebb, és egyben legjobb mozgásforma a gyaloglás. A gyaloglás alatt végzett intenzív karmozgás és mély légzés stimulálja a hónaljban található nyirokot. A lábak emelésével stimuláljuk a térdgödröt, lágyékot és a vádli, boka területén található csontok, lágyrészek pumpafolyamatai által az alsó végtag nyirok- és vénásterületeit is.

Fontos, hogy a gyaloglás alatt szabad legyen a légzés és a végtagok mozgása.

A mozgást fokozhatjuk dinamikus sétával, futással.

Torna, Csikung, jóga

  • A Csikung, mint célirányos mozgásforma a meridiánok és a létfontosságú szervek tehermentesitésén alapul, melyben egyszerű, könnyen megtanulható gyakorlatokat használunk, s melynek része a szervezet tudatos irányítása, stresszmentesítése és az egyéni problémák feltárása után a mentális segítése is.
  • A jógában hasonlóan a szervezet energetikai pályáit tisztítva különböző testhelyzetben erősitünk, nyújtunk és tudatos gyakorlásokkal meditációs állapotban lazulunk, töltődünk, gyógyulunk.
  • Ha esetleg nincs idő egy sétára, akkor egyszerű aktiváló gyakorlatokat végezhetünk az irodában vagy otthon is.
  • A jóga és a speciális dinamikus mozgásformák mellett egyszerű gyakorlatokat is alkalmazhatunk, mint például az 5 percig kivitelezett indiánszökelléses mozgás - akár szökdelés nélkül váltott, dinamikus kar láb cserével (ez agyi folyamatokat is serkentő, két agyfélteke harmonizáló gyakorlat is), vagy például a kis terpeszben végzett dinamikus sarokemeléssel, karlendítéssel és leengedéssel egybekötött, egyensúlyi területeket is aktiváló gyakorlat.
  • A csípőtáji területek aktiválásához érdemes törzskörzéseket, medencebillentéseket végezni.
  • A mozgást érdemes masszázzsal is kiegészíteni, mely a korábban említett területeket dolgozza át.
  • A rendszer aktivitását segíthetjük még úszással, biciklizéssel, váltott hideg-meleg fürdővel és gyógynövényes kezelésekkel is (például kívülről galagonya-, aranyvessző-, feketenadálytőkivonatos krémmel, és belsőleg erdei málnalevél tea fogyasztásával).

Természetesen figyelni kell a fokozatosságra és az egyéni terhelhetőségre, de panaszok esetén a kontraindikációk szabályaira is, így ilyen esetben érdemes orvos és gyógytornász szakember segítségét kérni.

Kihez fordulhat segítségért?

Állapotfelmérés, kezelés igénye esetén keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeimen:

Berkiné Fehér Éva
Gyógytornász, gerincterapeuta, manuálterapeuta és jógaoktató

honlap: www.napforgo-gyogy-torna.hu
telefon: +36-20-228-5560

A cikkben megjelenő szolgáltatással kapcsolatos kifogással a szolgáltatást nyújtó gazdasági társasághoz lehet fordulni, az OTP Egészségpénztár ez irányú mindennemű felelősségét kizárja.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak