A K-vitamin és a véralvadás

Amikor sérülést szenvedünk és vérzés jelentkezik, a vérzés megállítása céljából az erek összehúzódnak, a vérlemezkék összecsapódnak, az alvadási faktorok pedig vérrögöt képeznek, amely megállítja a vérzést. Az alvadási faktorok képződéséhez azonban elengedhetetlen a K-vitamin.

A zsírban oldódó K-vitamin egy részét K1-vitamin formájában táplálkozás útján vesszük magunkhoz, míg másik részét a vastagbélben található baktériumok által termelt K2-vitamin adja.

Miért elengedhetetlen a szervezet számára a K-vitamin?

A K-vitamin részt vesz a máj méregtelenítő feladatának erősítésében, valamint a csontok egészségének megőrzésében, de legfontosabb feladata a véralvadás folyamatában van.

A K-vitamin részt vesz a máj méregtelenítő feladatának erősítésében, valamint a csontok egészségének megőrzésében, de legfontosabb feladata a véralvadás folyamatában van.

Kiket veszélyeztet a K-vitamin hiány?

A K-vitamin hiány nem csupán az egyoldalú táplálkozás miatt alakulhat ki, de a bélflóra károsodása miatt is. Fokozza a K-vitamin hiányának kockázatát a bélgyulladás, illetve az antibiotikum kúra, hiszen emiatt elpusztulnak a bélben található jótékony baktériumok. A vitaminhiány hatására erőteljesebben vérezhetnek a sebek, kis behatásra is véraláfutások keletkezhetnek. A vér a vizeletben és székletben is megjelenhet, ebben az esetben haladéktalanul forduljon orvoshoz!

Szoptatott csecsemők is K-vitamin pótlásra szorulnak. Saját vitamintermelésre az újszülöttek még nem képesek, mert a beleikben még nincsenek bélbaktériumok. Így a baba csak annyi utánpótláshoz jut, amennyi az anyatejben található, ez a mennyiség azonban kevesebb annál, mint amennyire szüksége van. A csecsemőknek való K-vitamin gyógyszertárban vényre kapható. Tápszerrel táplált babáknak nincs szükségük külön pótlásra, mert a tápszerek tartalmaznak K-vitamint.

Miben található K-vitamin?

A K1-vitamin másik neve a fillokinon, amely a filum, azaz levél szóból ered. Ez az elnevezés a K1-vitamin forrásaira utal, hiszen elsősorban leveles zöldségekben fordul elő. A K1-vitamin forrásai között említhetőek például a következőek: kelbimbó, karfiol, káposzta, brokkoli, spenót, zöld saláták, paprika, málna, eper, tojássárgája és tejtermékek.

Kinek nem ajánlott a K-vitamin szedése?

A véralvadásgátló készítményeket szedő betegeknek oda kell figyelniük arra, hogy ne vigyék túlzásba a K-vitamin bevitelét, mert befolyásolhatja a gyógyszer hatását. A K-vitamint tartalmazó ételekből folyamatosan azonos mennyiséget fogyasszanak. Tavasszal, amikor több zöldséget kezdünk fogyasztani, szükség lehet gyakoribb vérvételre, ahol az INR (protrombin) értéket, vagyis a gyógyszer dózisának megfelelőségét ellenőrzik.

Hasonló cikkek


Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat

Az alábbi időpontokban hívható:
hétfő-péntek7:30-20:00

Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon

Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00

Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!

Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.

Időpontot foglalok

Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.

Számlák személyes leadása:

OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).

Cím:
1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
Levelezési cím:
1369 Budapest 5. Pf. 362
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00
E-mail cím:
info@otpep.hu
Bankszámlaszám:
11703006-20411440
Adószám:
18105564-2-41
További oldalak:
www.otpportalok.hu
www.golyavaro.hu
www.facebook.com/otpep
www.instagram.com/otpep
www.youtube.com/user/otppenztarak