A frontok szervezetre gyakorolt hatása
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. december 1.
A hazánkban évente megjelenő, közel 100 időjárási front sokunk szervezetét megviseli. Leginkább az idősek, és a nők, vagy valamilyen krónikus alapbetegségben szenvedők érintettek, de gondolta volna, hogy az iskoláskorú gyerekek közül minden ötödik gyermek érzékeny az időjárásra? A frontérzékenység mára civilizációs betegségnek is tekinthető. A nap nagy részét légkondicionált, azaz mesterségesen temperált hőmérsékletű irodában ülve töltjük, keveset vagyunk a szabadban, nem mozogunk rendszeresen, nem eddzük a szervezetünket kellőképpen, így annak ellenálló képessége csökkenhet, érzékenyebbé válhat a fronthatásokra is.
Mi a front?
A front egy meteorológiai fogalom, amely két ellentétes tulajdonságú légtömeg találkozását jelenti. Egy front akár több száz, sőt akár több ezer kilométer hosszú területet is érinthet. A frontok hatására az érintett területen az időjárás hirtelen és lényegesen megváltozik. Süllyed a légnyomás, megemelkedik a levegő páratartalma, szélirány megfordul, illetve felerősödik.
Melegfront
A melegfront nem jár heves időjárás változással, általában csupán csendes esőzés kíséri. A melegfrontra jellemző tünetek már a front érkezése előtt pár órával jelentkezhetnek, amikor az idő még kellemes. Ilyen tünet például a levertség, ingerlékenység, ideges nyugtalanság, szorongás, alvási zavarok, depresszió, szédülés, fejfájás. Melegfront idején gyakrabban fordulnak elő közlekedési balesetek, szívinfarktus, szívroham, stb.
Hidegfront
A hidegfront általában feltűnőbb, erőteljesebb időjárás változással jár, általában szélvihar, zápor, illetve zivatar kíséri. A hidegfrontra jellemző, hogy az arra érzékenyek elsősorban a front átvonulása után érzékelik a tüneteket, görcsök, asztmás rohamok, emelkedett vérnyomás, fejfájás, alvási zavar jelentkezhetnek.
Mit tehetünk, hogy könnyebben elviseljük az időjárási frontokat?
- mozogjon rendszeresen korának és egészségi állapotának megfelelően, lehetőleg a szabadban
- kövesse az orvosmeteorológia jelentéseket, hogy előre fel tudja magát készíteni egy érkező időjárási frontra
- érdeklődjön orvosánál, patikusánál, hogy ingerlékenység, nyugtalanság esetén milyen nyugtató hatású, gyógynövényekből készült teákat, és gyógyhatású készítményeket alkalmazhat
- rendszeres szaunázás, hideg-meleg váltott zuhany segít a szervezet állóképességének megőrzésében.
- táplálkozzon egészségesen
- melegfrontra érzékenyek esetén segíthet például a C-, A-vitamin, szódabikarbóna, foszfor, kálium nagyobb mennyiségű bevitele, hidegfrontra érzékenyek esetében például a kalcium, magnézium, E-, D-, B1- vitamin lehet jótékony hatású
A kellemetlen tünetek megelőzésére sajnos nincsen egységesen bevált módszer. Sokan még a kellemetlen tünetek okát sem ismerik fel. Annak érdekében, hogy megállapítsa frontérzékenység okozza-e panaszait (ingerlékenységét, fejfájását), vezessen naplót, amelyben feljegyzi tüneteit és az éppen akkor aktuális időjárási körülményeket.
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. december 1.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak