A fémallergiáról
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. április 18.
Gondolta volna, hogy az ékszerek, de a szemüvegkeretek, sőt a ruhák gombjai is okozhatnak allergiás bőrkiütéseket? Ahol a bőr hosszú ideig vagy gyakran fémmel érintkezik, bőrirritáció alakulhat ki. Fémallergiát okozhatnak még fogászati tömések, implantátumok, de gyógyszerek és kozmetikumok is.
A többi allergiához hasonlóan, a fémallergiát is az immunrendszer túlzott reakciója okozza. Többfajta fém is kiválthatja, mint például alumínium, arany, higany, kobalt, króm, réz, vas, a leggyakoribb azonban a nikkelallergia.
A fémallergia tünetei a következők: az érintkezés helyén vagy attól függetlenül jelentkező viszkető kiütések, bőrpír, foltokban jelentkező bőrszárazság, apró hólyagok.
A ritkább esetek közé tartozik, de például fogtömések, fogpótlások esetén a nyálkahártyán is jelentkezhetnek elváltozások. Oxálsavat tartalmaznak egyes élelmiszerek, így például a spenót és a kakaó felerősíthetik a tüneteket.
Néhány fémallergia:
Nikkelallergia:
Nikkellel és ötvözeteivel számos módon találkozhatunk. Ékszerek, fogtömések, sőt akár élelmiszerek által is. A nikkelallergiások esetén gyakran kialakul keresztallergia, leggyakrabban palládiummal, de előfordulhat kobalttal, krómmal, platinával, rézzel is.
Kobaltallergia:
Elsősorban bányászatban, fémiparban, gumiiparban, bútoriparban találkozhatunk vele. Az arra érzékenyeknél légúti megbetegedés és bőrirritáció formájában jelentkezik az allergiás reakció.
Krómallergia:
A krómmal érintkezés a fotográfia, cementgyártás, bőrkikészítés területén fordul elő leggyakrabban. Az allergiás tünetek hosszan fennmaradnak, és könnyen ki tudnak újulni.
Higanyallergia:
A higannyal pár évvel ezelőtt még elég gyakran találkoztunk, hiszen a lázmérőkben és az amalgámtömésekben is ezt alkalmazták. Ma már nem árusítanak higanyos hőmérőt, és az amalgámtömés használatát is kerülik a fogorvosok.
Palládiumallergia:
Széles körben alkalmazzák ékszerkészítésnél, fogászati protéziseknél, elektronikában. Kutatások alapján 10%-ra tehető a palládiumra érzékenyek aránya.
A fémallergiát sajnos nem lehet meggyógyítani. A kiütéseket kezelhetjük, a panaszokat enyhíthetjük vény nélkül is kapható antihisztamin tartalmú készítményekkel, illetve használhatunk nyugtató és hidratáló krémeket.
- Viseljen olyan ékszereket, amelyek nem okoznak allergiás reakciót!
- Az órák közül olyat válasszon, amelynek szíja bőr vagy műanyag!
- Cserélje le a ruhák gombjait, cipzárjait műanyagra, vagy ragassza le a gombok hátulját sebtapasszal, vagy kenje be átlátszó körömlakkal.
- Ha szemüveges, viseljen műanyag vagy titán keretet!
- Fogorvosát tájékoztassa fémallergiájáról!
Hasonló cikkek
Segítségre lenne szüksége?
Cikk megjelenésének dátuma: 2015. április 18.
Kérjen visszahívást, hogy szakértő kollégáink az Önnek legmegfelelőbb időpontban kereshessék Önt a továbbiakkal.
Ha kérdése van, hívja ügyfélszolgálatunkat
hétfő-péntek | 7:30-20:00 |
Nyitva tartás a személyes ügyfélszolgálatunkon
Ügyfélszolgálatunk az alábbi nyitvatartási időben várja Önt
(1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók):
Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd - péntek: 8.00 - 16.00
Foglaljon időpontot kollégáinkhoz!
Ha előre foglal időpontot, akkor a Váci úti ügyfélszolgálatunkon várakozás nélkül fogadjuk, az Önnek megfelelő időpontban (legkorábban 2 munkanap múlva).
Az időpontfoglalást egyszerűen, online elvégezheti az alábbi linkre kattintva.
Emellett ügyfélszolgálatos kollégáink
rendelkezésére állnak:
- telefonon (H-P: 7.30-20.00),
- e-mailben,
- és chat-en (H-P: 8.00-18.00) keresztül is.
Számlák személyes leadása:
OTP Egészségpénztári számláit várakozás nélkül, egyszerűen leadhatja az ügyfélszolgálaton elhelyezett számlagyűjtő dobozban (1138 Budapest, Váci út 135-139. OTP Bank fiók).
- Cím:
- 1138 Budapest, Váci út 135-139. (OTP Bank fiók)
- Levelezési cím:
- 1369 Budapest 5. Pf. 362
- Nyitvatartás:
- Hétfő: 8.00 - 17.00
Kedd-péntek: 8.00 - 16.00 - E-mail cím:
- info@otpep.hu
- Bankszámlaszám:
- 11703006-20411440
- Adószám:
- 18105564-2-41
- További oldalak:
- www.otpportalok.hu
- www.golyavaro.hu
- www.facebook.com/otpep
- www.instagram.com/otpep
- www.youtube.com/user/otppenztarak